Niemięsne przysmaki mięsne

Podroby to – z definicji – nadające się do spożycia organy wewnętrzne zwierząt - pisze Piotr Bikont, dziennikarz, znawca kuchni i smakosz, autor publikacji kulinarnych

Publikacja: 09.09.2009 14:52

Nerki smażone

Nerki smażone

Foto: Free/Stockfood

Zalicza się do nich także pośledniejsze części tuszy, jak ogony, ratki czy głowiznę. Wykorzystywanie podrobów w kuchni wypływało zawsze ze względów ekonomicznych, jako że każde ubite zwierzę należało wykorzystać maksymalnie; w dzisiejszych czasach są to po prostu najtańsze produkty zwierzęce. Jednocześnie od pradziejów niektóre z podrobów stanowiły specjalny przysmak, przysługujący najważniejszym czy najbardziej zasłużonym członkom wspólnoty – zwłaszcza wątroba, serce czy mózg, a np. wśród ludów kaukaskich baranie oczy i jądra.

Jedną z charakterystycznych cech najciekawszych, najbardziej rozwiniętych kultur kulinarnych jest ich stosunek do podrobów – rozmaitość sposobów ich wykorzystania, a także wysoka pozycja wybranych podrobowych przysmaków. Dotyczy to i kuchni Wileńszczyzny, najciekawszego pod względem kulinarnym regionu Rzeczypospolitej, a zarazem jednego z najsmakowitszych w całej Europie.

Jadło się tu móżdżek na rozmaite sposoby, ozory w różnych sosach, z krwi gotowało się juszniki, czyli czerniny, smażyło się wątróbki, przyrządzało krezki cielęce, czyli flaki, płuca, czyli lekkie, robiło się potrawę zwaną maciek – żołądek barani, zwany baranią błoną lub czepcem, nadziewany wątrobą i płuckami wymieszanymi z jarzynami, jajkami i tartą bułką, i wiele innych.

Dziś prezentuję dwa – ulubione przez wileńskich smakoszy – sposoby na cielęce nerki.

[srodtytul]nerki po wileńsku[/srodtytul]

500 g nerek cielęcych, garść suszonych grzybów, 2 cebule, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 1 szklanka śmietany, pieprz i sól

[srodtytul]grzanki:[/srodtytul]

300 g czerstwej bułki pszennej, pół szklanki słodkiej śmietanki (lub mleka), pół szklanki tartej bułki, 1 jajko, 1 łyżka masła

Grzyby zalać niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na dwie – trzy godziny. Odcedzić, wodę zachować.

Nerki oczyścić i pokroić w paseczki. Posolić i oprószyć mąką. Krótko obsmażyć na łyżce masła.

Cebulę pokroić w paski, przeszklić na maśle, dodać pokrojone w paseczki grzyby, wymieszać i smażyć jeszcze chwilę. Dodać nerki, zalać wodą spod grzybów i śmietaną i dusić razem, aż sos zgęstnieje.

Bułkę pokroić w kromki, obrać skórkę. Surowe jajko rozkłócić ze śmietanką, maczać w tym kromki, obtaczać w tartej bułce i obsmażyć na maśle.

Układać grzanki na talerzach, na nich nereczki, polać sosem z duszenia.

[srodtytul]gołąbki z nerkami[/srodtytul]

1 duża główka kapusty, 1,5 l bulionu wołowo-warzywnego

[srodtytul]farsz:[/srodtytul]

5 cielęcych nerek, 500 g mielonej cielęciny, 4 łyżki tartej bułki, 1/3 szklanki wody, 1 jajko, 1 cebula, 1 łyżka masła, pieprz i sól

Nerki poprzekrawać na połowę, zalać zimną wodą i gotować bez przykrycia 10 minut. Wyjąć, oczyścić z błon, jeszcze raz wypłukać.

Cebulę posiekać i zrumienić na maśle. Jajko wbić do mięsa, dolać 1/3 szklanki wody, wyrobić na gładką masę, wymieszać z cebulą, doprawić solą i pieprzem.

Kapustę sparzyć i rozdzielić liście jak na gołąbki. Na każdym liściu rozsmarować trochę farszu, na środku położyć 1/4 nerki i zawijać gołąbki.

Gołąbki ułożyć w żaroodpornym naczyniu, zalać bulionem i piec godzinę w temp. 170 st.

Podawać polane śmietaną, sosem grzybowym lub świeżo stopioną słoniną.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń