Reklama
Rozwiń

O wspólną pamięć wojny

Od 29 sierpnia do 4 września 2009 roku odbywał się Światowy Zjazd Polskich Kombatantów zorganizowany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 70. rocznicę obchodów wybuchu II wojny światowej. Na Zjazd przybyło 291 b. żołnierzy polskich z 21 krajów świata.

Publikacja: 16.09.2009 01:15

Rocznicowy plakat wykorzystujący historyczny plakat z czasów II wojny światowej

Rocznicowy plakat wykorzystujący historyczny plakat z czasów II wojny światowej

Foto: Rzeczpospolita

Pierwszego dnia uczestnicy zjazdu wzięli udział w specjalnej mszy świętej w archikatedrze warszawskiej koncelebrowanej przez JE ks. bp. Tadeusza Pikusa – wikariusza metropolity warszawskiego i ks. infułata Zdzisława Króla. 30 sierpnia byli także gośćmi honorowymi otwarcia wystawy w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego pt. „Wojsko II Rzeczypospolitej”. Następnego dnia uczestnicy zjazdu spotkali się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Uczestniczyli także w Sochaczewie w obchodach pamięci bitwy nad Bzurą i rekonstrukcji historycznej walki o to miasto.

1 września w Warszawie uczestnicy Światowego Zjazdu i przedstawiciele środowisk kombatanckich w ramach obchodów Dnia Weterana złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej na czele z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. W godzinach popołudniowych odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Juliena Bryana pt. „Oblężenie”, nakręconego w czasie obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, oraz prapremiera filmu Leszka Wiśniewskiego „Polskie Termopile”, zrealizowanego dla TVP Historia.

1 września na Westerplatte w Gdańsku delegacja uczestników Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów wzięła udział w centralnych uroczystościach państwowych z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. W gdańskim Dworze Artusa w czasie spotkania władz miast – symboli II wojny światowej w obecności gości z całego świata uczestnik zjazdu – żołnierz Kedywu AK i powstaniec warszawski Stanisław Aronson „Rysiek” z Izraela – wygłosił specjalne przesłanie, podkreślając znaczenie obchodów jako istotny element nie tylko kształtowania świadomości historycznej Polaków, ale także wspólnej europejskiej pamięci II wojny światowej.

Następnego dnia w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej wyróżnił odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych żołnierzy II wojny światowej. Wystąpienie kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Janusza Krupskiego rozpoczęło obrady Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów. Wiodące przemówienie wygłosił premier Donald Tusk, głos zabrał także b. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i przewodniczący komitetu honorowego obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej minister Władysław Bartoszewski oraz minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.

Kapitan Eugeniusz Cydzik ze Lwowa, we wrześniu 1939 roku uczestnik obrony Grodna, później żołnierz AK, a dzisiaj opiekun Cmentarza Obrońców Lwowa, odczytał rezolucję Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów, którą przyjęto przez aklamację. Zwieńczeniem zjazdu była pielgrzymka na Jasną Górę 3 września z udziałem b. marszałka Sejmu, prezesa stowarzyszenia „Wspólnota polska” Macieja Płażyńskiego. Mszy św. na wałach klasztoru przewodniczył JE ks. gen. Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego.

(UdsKiOR)

[ramka]Domagamy się szacunku dla prawdy

Żołnierze polscy walczący na wszystkich frontach II wojny światowej i uczestnicy walki cywilnej Polskiego Państwa Podziemnego, zgromadzeni na Światowym Zjeździe Polskich Kombatantów w Warszawie przyjmują 2 września 2009 roku następującą rezolucję:

Okres II Rzeczypospolitej, którego wzorcem wychowawczym było hasło ze sztandarów bojowych polskiej armii: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, tak ukształtował morale narodu, że przetrwał on próbę najstraszniejszą, jaką była II wojna światowa. Najazd dwóch wrogów, Niemców i Sowietów, choć zakończył się klęską militarną, nie złamał ducha walki narodu polskiego. We wrześniu 1939 roku armia złożona z obywateli polskich różnych narodowości i wyznań bohatersko broniła ojczyzny. Uległa przemocy wobec miażdżącej przewagi obu najeźdźców i osamotniona w walce, a jej stolica – Warszawa, zniszczona przez wroga – została odznaczona za męstwo Orderem Virtuti Militari.

Rząd Polski nie skapitulował, ale przeniósł swoją działalność poza granice państwa, co umożliwiło odtworzenie legalnych władz i sił zbrojnych walczących na lądzie, morzu i w powietrzu na wszystkich frontach II wojny światowej u boku zachodnich sojuszników oraz jako najsilniejsza w Europie armia podziemna – Armia Krajowa w okupowanym kraju. Polskie Państwo Podziemne, kierowane przez rząd Rzeczypospolitej, spełniało wszystkie atrybuty państwowe, sterując wysiłkiem narodu w walce z okupantami.

Pokolenie byłych żołnierzy służy dalej Polsce do ostatnich swych dni, przekazując młodym rodakom przykład postawy obywatela Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i ponadczasowe wartości moralne, które odziedziczone w spadku dziejowym stanowiły podstawę walki o niepodległość. Pojęcia „służba Polsce”, „honor”, „patriotyzm” powinny być elementem jednoczącym Polaków w działaniach dla wspólnego dobra – ojczyzny.

Młodzi obywatele naszego kraju muszą znać ogromną cenę, jaką zapłaciło za wierność tym ideałom pokolenie wychowane w przedwrześniowej Polsce. My, byli żołnierze II Rzeczypospolitej, jesteśmy dumni z naszych dokonań i dumę tę przekazujemy przyszłym pokoleniom.

Walka, którą toczyli Polacy w czasie II wojny światowej, była nie tylko walką o wolność ojczyzny, była także walką z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, który reprezentując skrajnie odmienne wartości zmierzał do likwidacji naszego narodu i europejskiej cywilizacji. Wojna spowodowała rozproszenie wspólnoty narodowej II Rzeczypospolitej – część obywateli polskich zmuszona została do życia poza krajem w wyniku oddania Polski w jarzmo komunizmu, a także w rezultacie zmiany granic państwowych. Emigracja niepodległościowa pozostała na obczyźnie, aby walczyć – już bezorężnie – o suwerenność Polski, zaś w kraju odbudowującym się z ruin wojennych trwała zarówno walka zbrojna, jak i cywilna przeciwko nowemu okupantowi. Polacy za granicą nie utracili jednak więzi z Macierzą, zachowując zwyczaje, tradycję i kulturę narodową.

Walka o wizję Europy wiernej swoim korzeniom religijnym i kulturowym a także wolnej od wojennych zagrożeń, legła u podstaw misji Ojca Świętego Jana Pawła II, doświadczonego tragizmem wojny. Ideały, o które walczyliśmy, znalazły kontynuację w walce i uniwersalnym przesłaniu „Solidarności”, która przyniosła wolność nie tylko Polsce, ale i innym uciskanym narodom.

Polska była pierwszym krajem, który przeciwstawił się niemieckiemu najeźdźcy, a nasze straty i wkład w zwycięstwo aliantów nie mogą pozostać niezauważone.

My, byli żołnierze polscy II wojny światowej, oczekujemy dzisiaj respektowania w świecie żywotnych interesów naszego narodu, na 45 lat oddanego w niewolę Sowietom na konferencjach w Teheranie i Jałcie.

Pragniemy, aby polska walka o wolność „naszą i waszą” była zauważona, a także doceniona w pamięci historycznej Europy i świata. Chcemy też, by Polska, żyjąc w zgodzie ze wschodnim i zachodnim sąsiadem, nie doświadczyła już nigdy więcej ich złowrogiej zmowy. Domagamy się prawdy o sowieckim ludobójstwie i polskiej „Golgocie Wschodu”.

Wierzymy, że głos przedstawicieli pokolenia, które ogromną daniną krwi i cierpienia okupiło nie tylko wolność ojczyzny, ale i Europy, wyrażony na Światowym Zjeździe Polskich Kombatantów przeniknie do zbiorowej pamięci narodów. Dlatego też my, kombatanci II wojny światowej, mamy moralne prawo, by domagać się szacunku dla prawdy historycznej, a także dbać o to, aby prawda ta stała się powszechna wśród narodów świata.

Warszawa, 2 września 2009 roku.[/ramka]

Pierwszego dnia uczestnicy zjazdu wzięli udział w specjalnej mszy świętej w archikatedrze warszawskiej koncelebrowanej przez JE ks. bp. Tadeusza Pikusa – wikariusza metropolity warszawskiego i ks. infułata Zdzisława Króla. 30 sierpnia byli także gośćmi honorowymi otwarcia wystawy w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego pt. „Wojsko II Rzeczypospolitej”. Następnego dnia uczestnicy zjazdu spotkali się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Uczestniczyli także w Sochaczewie w obchodach pamięci bitwy nad Bzurą i rekonstrukcji historycznej walki o to miasto.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń