Sowiecko-niemiecki rozbiór Polski i Europy Środkowej – od wojny do wojny

Publikacja: 16.09.2009 01:24

Podpisanie polsko-sowieckiego paktu o nieagresji. 1932 r.

Podpisanie polsko-sowieckiego paktu o nieagresji. 1932 r.

Foto: Forum

[srodtytul]18 marca 1921[/srodtytul]

Traktat pokojowy, zawarty w Rydze pomiędzy Rzecząpospolitą Polską oraz Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką i Ukraińską SRR, stanowił formalne zakończenie stanu wojny lat 1919 – 1920. Oprócz ustalenia granicy i wzajemnego wyrzeczenia się roszczeń terytorialnych państwa zobowiązały się m.in. nie ingerować w wewnętrzne sprawy drugiej strony ani nie udzielać poparcia żadnej wymierzonej w nią akcji wojskowej.

[srodtytul]16 kwietnia 1922[/srodtytul]

Traktat w Rapallo pomiędzy Niemcami (Republiką Weimarską) i Rosją Radziecką. Złowieszczy dla Polski, bo zawarły go państwa winne rozbiorów, które znowu nie potrafiły pogodzić się z kształtem swoich granic z Polską. Wystąpiły też przeciwko ładowi wersalskiemu; na terytorium Rosji Niemcy odtworzyły swój przemysł zbrojeniowy, a na poligonach szkoliły kadry lotnictwa i sił pancernych. Współpracę w duchu Rapallo poszerzono w berlińskim pakcie o nieagresji (1926) i przedłużono w latach 1931 i 1933.

[srodtytul]27 sierpnia 1928[/srodtytul]

Polska i 14 innych państw podpisało pakt antywojenny Brianda-Kellogga (dyplomaci francuski i amerykański) o potępieniu i wyrzeczeniu się wojny jako instrumentu polityki państwowej.

[srodtytul]9 lutego 1929[/srodtytul]

ZSRR, Polska, Estonia, Łotwa i Rumunia podpisały protokół Litwinowa o niezwłocznym wejściu w życie paktu Brianda-Kellogga, zaproponowany przez Maksyma Litwinowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR. Polska postawiła warunek: objęcie tą umową wszystkich zachodnich sąsiadów ZSRR. Litwa, a potem Turcja i Persja zawarły odrębne porozumienia z ZSRR. Finlandia odmówiła.

[srodtytul]25 lipca 1932[/srodtytul]

Polska i ZSRR podpisały w Moskwie pakt o nieagresji. Zawierał on m.in. zobowiązanie, że gdyby jedna ze stron została napadnięta przez państwo trzecie, to partner paktu nie udzieli – bezpośrednio ani pośrednio – żadnej pomocy ani poparcia agresorowi. Sygnatariusze zobowiązali się też nie brać udziału w żadnych porozumieniach wrogich względem drugiej strony.

[srodtytul]26 stycznia 1934[/srodtytul]

W Berlinie Polska i III Rzesza podpisały deklarację o niestosowaniu przemocy.

[srodtytul]5 maja 1934 [/srodtytul]

Polska i ZSRR przedłużyły pakt o nieagresji do 31 grudnia 1945 roku. Polska zapewniła, że pakt z Rzeszą nie godzi w ZSRR, a Moskwa, że nie popiera roszczeń Litwy do Wilna.

[srodtytul]26 stycznia 1939[/srodtytul]

Minister spraw zagranicznych Józef Beck odrzucił kolejną niemiecką propozycję przystąpienia RP do paktu antykominternowskiego. Dyplomacja polska przestrzegała zasady równego dystansu do Niemiec i ZSRR oraz nie zawierała sojuszy wymierzonych w któregoś z sąsiadów.

[srodtytul]18 marca 1939[/srodtytul]

Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy Wielka Brytania i Francja uznały, że tylko siła zatrzyma ekspansję Rzeszy i zaproponowały Moskwie wspólny font. Stalin wszczął rozmowy, a jednocześnie zachęcił Hitlera do porozumienia. Zadowalająca odpowiedź Berlina (większy ciężar wojny poniosą Niemcy, a oddadzą ZSRR pół Polski i kraje bałtyckie) nadeszła w końcu lipca, ale aż do podpisania paktu z Rzeszą Stalin stwarzał pozory, że dąży do sojuszu z Zachodem, a winę za przeciąganie i fiasko pertraktacji ponoszą dyplomacje Londynu, Paryża i przede wszystkim Warszawy.

[srodtytul]23 sierpnia 1939[/srodtytul]

Ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow i minister spraw zagranicznych III Rzeszy niemieckiej Joachim von Ribbentrop podpisali na Kremlu pakt o nieagresji. Zawierał on m.in. zobowiązanie do zachowania neutralności w razie uwikłania drugiej strony w konflikt zbrojny (nie sprecyzowano, czy tylko w razie napaści przez państwo trzecie, czy również w wypadku agresji dokonanej przez stronę układu). Sygnatariusze obiecali nie uczestniczyć w żadnym związku państw wymierzonym bezpośrednio ani pośrednio w drugą stronę (co wykluczyło sojusz ZSRR z Francją i Wielką Brytanią).

Zważywszy, że pakt o nieagresji zawarły państwa, które nie miały wspólnej granicy, był to w istocie związek napastniczy. Niedwuznacznie agresywne zamiary wyłuszczał tajny protokół (patrz str. 9). Uzgodniono w nim strefy wpływu obu państw, co zapowiadało rozbiory Europy Środkowej. Niemcy zarezerwowały sobie pół Polski i Litwę. ZSRR przypadły: druga połowa Polski, Łotwa, Estonia i prowincja Rumunii – Besarabia.

[srodtytul]28 września 1939[/srodtytul]

Kolejny układ Ribbentrop-Mołotow: o granicach i przyjaźni. W tajnych aneksach poczyniono m.in. poprawki do zaprojektowanego 23 sierpnia IV rozbioru Polski. ZSRR przypadły ziemie na wschód od górnego biegu Sanu (z Przemyślem), środkowego Bugu i obszar pomiędzy Bugiem i Biebrzą (z Białymstokiem i Łomżą). Niemcy powiększyły więc swój łup o Lubelszczyznę i część województwa warszawskiego, a zrezygnowały z Litwy zaliczonej do strefy wpływów ZSRR.

[srodtytul]29 września 1939[/srodtytul]

Władze Estonii przyjęły ultimatum Stalina (który jako pretekst wykorzystał ucieczkę internowanego w Tallinie ORP „Orzeł”), i aby uniknąć zbrojnej agresji, podpisały z ZSRR pakt o wzajemnej pomocy. Przewidywał on utworzenie na terytorium Estonii radzieckich baz wojskowych. 6 sierpnia 1940 roku Rada Najwyższa ZSRR przychyliła się do „prośby” nowych estońskich władz (ukształtowanych już przez NKWD) i wcieliła Estońską SRR do Związku Radzieckiego.

[srodtytul]5 października 1939[/srodtytul]

Uprzedzając moskiewski dyktat, władze Łotwy same zadeklarowały 2 października, że są gotowe do przedefiniowania polityki zagranicznej, zwłaszcza wobec ZSRR. Kreml, nie zwlekając, zaproponował traktat o pomocy wzajemnej i przysłanie 25-tysięcznego kontyngentu wojskowego (w szczególności do niezamarzających portów Lipawy i Windawy; ZSRR takimi na swoim odcinku wybrzeża Bałtyku nie dysponował). 5 sierpnia 1940 roku Rada Najwyższa (naturalnie na prośbę Łotyszy) zgodziła się uprościć wzajemne relacje i włączyła Łotewską SRR w skład Związku Radzieckiego.

[srodtytul]10 października 1939[/srodtytul]

Rząd Republiki Litewskiej (nakłoniony w taki sam sposób jak estoński i łotewski) podpisał z ZSRR traktat o oddaniu Litwie Wilna i Wileńszczyzny i o wzajemnej pomocy. Pomoc zmaterializowała się w postaci 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Wdzięczni Litwini poprosili o przyjęcie do ZSRR, na co Rada Najwyższa zgodziła się 3 sierpnia 1940 roku.

[srodtytul]30 listopada 1939[/srodtytul]

Armia Czerwona przekroczyła granicę fińską. Finlandia konsekwentnie odrzucała radzieckie oferty analogiczne do przedkładanych Pribałtice. Artyleria radziecka ostrzelała więc własną nadgraniczną wioskę, a Moskwa oskarżyła hardego sąsiada. W pierwszej zajętej wiosce fińscy agenci Kominternu (od 20 lat rezydujący w Moskwie) proklamowali nową Fińską Republikę Demokratyczną, a jej rząd, natychmiast uznany przez Kreml, poprosił ZSRR o bratnią pomoc.

Finlandia stawiła jednak zacięty opór. ZSRR posłał na wojnę 600 tysięcy żołnierzy i 1200 czołgów. Finowie przeciwstawili im 430 tysięcy ochotników i nieliczne oddziały pancerne. Agresorzy utknęli na umocnionej linii Mannerheima. Zamiast blitzkriegu nastąpiła krwawa, trwająca 105 dni, zimowa wojna pozycyjna. Dopiero podwojenie sił radzieckich w lutym 1940 roku pozwoliło przełamać linię Mannerheima. 12 marca 1940 roku Finlandia zawarła pokój; oddała jedną dziesiątą terytorium, ale ocaliła suwerenność. Wojna kosztowała życie 70 tysięcy Finów i 250 tysięcy żołnierzy radzieckich.

[srodtytul]28 czerwca 1940[/srodtytul]

Po wielotygodniowej kampanii gróźb i skierowaniu na Ukrainę potężnych sił Armii Czerwonej rząd Rumunii przystał na żądanie Kremla opuszczenia Besarabii i Górnej Bukowiny i oddania ich ZSRR.

Operację aneksji przeprowadzono wielkim nakładem sił wojskowych, włącznie z użyciem desantu. 1 lipca oddziały radzieckie zamknęły nową granicę z Rumunią. 2 sierpnia Rada Najwyższa uchwaliła dekret o utworzeniu i wcieleniu do ZSRR Mołdawskiej SRR. Trzy powiaty oddano Ukrainie.

Realizacja ustaleń tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow zajęła ZSRR dziesięć miesięcy.

[i]Opr. aka na podstawie m.in.: Jan Karski, „Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919 – 1945”; Vladimir Beshanov, „Czerwony Blitzkrieg”[/i]

[srodtytul]18 marca 1921[/srodtytul]

Traktat pokojowy, zawarty w Rydze pomiędzy Rzecząpospolitą Polską oraz Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką i Ukraińską SRR, stanowił formalne zakończenie stanu wojny lat 1919 – 1920. Oprócz ustalenia granicy i wzajemnego wyrzeczenia się roszczeń terytorialnych państwa zobowiązały się m.in. nie ingerować w wewnętrzne sprawy drugiej strony ani nie udzielać poparcia żadnej wymierzonej w nią akcji wojskowej.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń