Reklama
Rozwiń

Statki z taśmy

„Statki typu Liberty są to takie funkcjonalne szkielety bez dywanów, salonów, barów, sal jadalnych. Mają kilka bardzo prymitywnie wykończonych kabin przeznaczonych dla brygadierów i generałów. Reszta wiary śpi pokotem na ziemi na najwyższej kondygnacji przepaścistych ładowni, wypełnionych czołgami, działami, samochodami i innym sprzętem wojskowym” – opisywał jednostkę znany rysownik Marian Walentynowicz, który płynął nią z Wielkiej Brytanii do Normandii razem z 1. Dywizją Pancerną generała Maczka

Publikacja: 16.10.2009 12:17

Budowa statku typu Liberty w stoczni w Baltimore, 1943 r.

Budowa statku typu Liberty w stoczni w Baltimore, 1943 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Niemcy z wielkimi sukcesami przystąpili do ataku na żeglugę morską, która umożliwiała m.in. obronę Wielkiej Brytanii. Po wejściu USA do wojny Amerykanie musieli zaopatrywać nie tylko swoje oddziały, ale także sprzymierzonych na siedmiu teatrach wojennych. W czasie II wojny światowej dostarczyli więcej zaopatrzenia do Afryki niż w czasie I wojny światowej do Europy. Od 1 października 1941 roku do 31 maja 1945 roku tylko do Rosji Sowieckiej Amerykanie wysłali 17,5 mln t frachtu, z czego Niemcy zatopili 1,3 mln t.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego