Reklama
Rozwiń

Jak amerykańska Polonia i rząd emigracyjny pomagali Żydom podczas II wojny światowej

Kilkaset ton żywności i odzieży oraz szczepionki - taka pomoc od Rady Polonii Amerykańskiej oraz kilku amerykańskich organizacji żydowskich trafiła do okupowanej Polski w ciągu niecałego roku. Była warta ponad milion dolarów. Koordynacją akcji pomocowych zajął się konsul generalny RP w Nowym Jorku Sylwin Strakacz.

Aktualizacja: 25.01.2019 12:51 Publikacja: 25.01.2019 12:37

Tomasz Krzyżak (w środku) w Instytucie Hoovera w USA

Tomasz Krzyżak (w środku) w Instytucie Hoovera w USA

Foto: rp.pl

Powyższe ustalenia to wynik kwerendy w Instytucie Hoovera w Stanford. To tam dziennikarze "Polskiego Radia" i "Rzeczpospolitej" odnaleźli dokumenty nieznane polskim historykom, a dotyczące między innymi pomocy, jakiej Polacy mieszkający w USA udzielali Żydom podczas II wojny światowej.

W styczniu 1942 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku powstał obszerny dokument dotyczący kontaktów żydowskich organizacji amerykańskich z przedstawicielami polskiego rządu na emigracji. Z dopisku na pierwszej stronie pięciostronicowego raportu zatytułowanego „Sprawa żydowska” wynika, że był on przeznaczony dla generała Władysława Sikorskiego.

Podpisał go ówczesny konsul generalny w Nowym Jorku – Sylwin Strakacz, dziennikarz, urzędnik oraz sekretarz Ignacego Paderewskiego, a po jego śmierci wykonawca testamentu pianisty i polityka.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego