„Focus on the Past” to irlandzki podręcznik do historii dla szkoły odpowiadającej polskiemu gimnazjum, wydawany od 1997 r.
Jego zawartość wstrząsnęła Marianem Zacharczukiem, dziennikarzem regionalnego dwutygodnika „Gazeta Miasta”. – Byłem w Irlandii. Chciałem przy okazji zobaczyć, czego uczą o Polsce w irlandzkich szkołach, do których chodzą też dzieci naszych rodaków – opowiada Zacharczuk. – W podręczniku do historii wypaczają fakty.
Jak? W rozdziale „Upadek komunizmu we wschodniej Europie” zamieszczone jest zdjęcie maszerującego tłumu z transparentem „Niech żyje socjalizm”. Anglojęzyczny podpis pod fotografią mówi, że to: „Marsz Solidarności w Polsce. Lider ruchu Lech Wałęsa został wybrany na prezydenta Polski w 1990 r.”.
W tym samym rozdziale jest mapa z zaznaczonymi krajami, które w powojennej Europie walczyły z komunizmem. Na tej mapie Polska graniczy z Węgrami i Rumunią.
– „Solidarność” pod takimi hasłami na pewno nie maszerowała. Logo „S” jest bardzo charakterystyczne i trudno je pomylić z hasłem „socjalizm” – mówi Piotr Gulczyński, prezes zarządu Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy. Błędu jednak nie wyolbrzymia: – Ktoś pewnie szukał zdjęcia zgromadzenia ludzi w Polsce i zamieścił pierwsze, jakie znalazł. Kiedyś fotografię Aleksandra Kwaśniewskiego podpisano Lech Wałęsa. Takich lapsusów statystycznie, na liczbę publikacji o „Solidarności”, jest niewiele.