Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
Zwycięzców wybierały osobno kapituła, w której zasiedli Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki, oraz czytelnicy, którzy mogli głosować na stronie [link=http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl "target=_blank"]www.ksiazkahistorycznaroku.pl[/link].
W kategorii książka naukowa kapituła wyróżniła pracę "Gorycz zwycięstwa. Los polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949" autorstwa Mieczysława Nurka.
– To absolutnie wyjątkowa książka – mówi "Rz" prof. Tomasz Gąsowski, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Opisuje porzucenie pierwszego i najwierniejszego sojusznika przez rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz trudne wybory, przed jakimi znaleźli się polscy żołnierze na Zachodzie: wracać do komunistycznej Polski czy spróbować sobie ułożyć życie na emigracji. To temat, który był u nas do tej pory stosunkowo mało znany.
Czytelnicy w tej kategorii wyróżnili dr. Sławomira Cenckiewicza za książkę "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929 – 2010)".