Pomysł stworzenia „Encyklopedii Solidarności" zrodził się w 2005 roku po wydaniu książki „Droga do niepodległości. Solidarność 1980 – 2005". Zebrane do książki informacje stały się inspiracją do stworzenia szerszej publikacji na temat „S".
Wtedy Stowarzyszenie Pokolenie, IPN oraz Oficyna Wydawnicza Volumen zaczęły współpracować przy produkcji pięciotomowej „Encyklopedii Solidarności".
– Projekt nabrał rozpędu głównie dzięki przychylności ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki – mówi Przemysław Miśkiewicz, prezes powstałego w 1997 roku w Katowicach Stowarzyszenia Pokolenie, który został też szefem projektu.
Równolegle z tomami encyklopedii powstaje strona internetowa. Wirtualna wersja jest szersza niż książkowa. Oprócz haseł związanych z „S" zawiera też wirtualną czytelnię bibuły oraz relacje działaczy. – Co ważne, można ją wciąż aktualizować – twierdzi prof. Antoni Dudek, historyk, który zasiada w radzie naukowej „ES".
– Zaczęliśmy się zajmować nieodkrytą do końca historią. Byliśmy pierwsi, jeśli chodzi o publikacje na temat żołnierzy wyklętych – wspomina Grzegorz Widenka, pierwszy prezes Stowarzyszenia Pokolenie.