Celem projektu „Spojrzenie wolności", w ramach którego odbędzie się plenerowy koncert, jest pokazanie emocji, które towarzyszyły powstańcom podczas walk w Warszawie w 1944 roku. Organizatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego pragną ukazać uniwersalną ideę, która motywowała ówczesnych warszawiaków i towarzyszy dziś każdemu człowiekowi – ideę wolności i potrzebę jej realizowania.
Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne
Zamówienie to Jan A.P. Kaczmarek realizował, dążąc do uchwycenia autorskiej wizji wiary i wolności. „Otwarte okno" jest kontynuacją wcześniejszych jego utworów, które miały identyczną myśl przewodnią – „Kantaty o wolności" nawiązującej do wydarzeń 1980 roku oraz „Oratorium 1956".
Dla tego tematu twórca użył metafory otwartego okna, które symbolizuje swobodny przepływ idei. Kaczmarek widzi dzisiejszą Polskę w taki właśnie sposób – pełne otwarcie i zbiorowa wolność niczym niezagrożone stwarzają rzadką w naszej historii możliwość budowania zarówno pozytywnych wartości, jak i gospodarczej prosperity.
Swój utwór autor określa jako minimalistyczny, oparty na najprostszych środkach. Napisał go na fortepian solo i orkiestrę symfoniczną w składzie: smyczki, harfa, flet, obój, waltornia, oraz z udziałem didżeja. Wykonawcą będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora. Gwiazdą wieczoru zaś Leszek Możdżer, który zasiądzie za klawiaturą, a w roli didżeja zobaczymy syna kompozytora Szymona Kaczmarka. W trakcie koncertu będą wyświetlane wizualizacje przygotowane na podstawie materiałów archiwalnych – fotografie, kroniki, film „Miasto ruin".