Encyklopedia Solidarności: strajk NZS

– To, co działo się jesienią 1981 roku w naszym kraju, można określić jako największe i najdłuższe strajki studenckie w Europie lat 80. – tak o protestach studentów, do których 19 listopada 1981 roku przyłączyły się uczelnie z całej Polski, opowiada Jarosław Guzy. W tamtym czasie był on przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Aktualizacja: 18.11.2011 01:07 Publikacja: 18.11.2011 01:06

Bezpośrednią przyczyną strajku stały się protesty w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Tamtejsi studenci oraz pracownicy naukowi uczelni zażądali usunięcia ze stanowiska rektora profesora i pułkownika Michała Hebdy. Stanowisko objął on bowiem w wyniku sfałszowanych wyborów. Protestujący potępiali też jego apodyktyczny styl bycia wobec pracowników oraz uległość wobec władz PZPR i służb komunistycznych.

Ponieważ władze nie były skłonne pójść na kompromis, 17 października 1981 roku studenci ogłosili pogotowie strajkowe, a 26 października rozpoczęli strajk okupacyjny, który objął całą radomską uczelnię. Od tej chwili w całym kraju w środowiskach akademickich wzrastało poparcie dla protestu. Wsparła go m.in. Konferencja Rektorów Polskich Szkół Akademickich.13 listopada w Radomiu spotkali się przedstawiciele szkół wyższych. Powołali Akademicki Komitet Strajkowy, który miał koordynować protesty.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama