Do prokuratury okręgowej trafiły materiały z dwóch śledztw, które dotyczą nieprawidłowości w Głównej Bibliotece Lekarskiej przy ul. Chocimskiej na Mokotowie.
Pierwszy wątek dotyczy „ubytkowania zasobów Głównej Biblioteki Lekarskiej", czyli zdjęcia z ewidencji zniszczonych, zagubionych lub zdezaktualizowanych książek. Z ustaleń śledczych wynika, że zniszczone zostały m.in. starodruki (wydane przed 1800 r.), a także książki sprzed 1945 r., które powinny być szczególnie chronione. Prokuratura nie chce na razie podać tytułów zniszczonych lub zagubionych starodruków. – Mamy listę 20 tys. różnych pozycji, które zajmują aż trzy tomy akt – tłumaczy Monika Lewandowska, rzecznik prokuratury okręgowej.
Z naszych ustaleń wynika, że dzieła sygnowane pieczęciami biblioteki pojawiały się na rynku antykwarycznym kilka lat temu. Między innymi. na początku 2009 r. w jednym z antykwariatów próbowano sprzedać książkę niemiecką z XVI w. Miała ona zaginąć z GBL jeszcze w latach 90.
Wiadomo, że w bibliotece tej znajdują się m.in. oryginalne prace Marii Skłodowskiej-Curie, a także wielu znanych profesorów medycyny. Wśród najcenniejszych dzieł jest m.in. uniwersał króla Stanisława Augusta do miast i miasteczek w Koronie, dotyczący wysyłania uczniów na naukę sztuki lekarskiej, a także jedna z kopii „De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika. Wiele dzieł zostało przekazanych jako dary przez lekarzy i aptekarzy, z prywatnych kolekcji. Nie wszystkie były jednak skatalogowane.
W tej chwili w zbiorze specjalnym biblioteki znajduje się m.in. ok. 4,1 tys. starodruków, ponad 1,2 tys. rękopisów, 5 tys. teczek z archiwaliami, 4 tys. fotografii.