Stołeczne nazwy, jak Młynarska, osiedle Młynów, rondo Wiatraczna, mówią same za siebie. Jednakże informacji, kiedy i gdzie były młyny oraz wiatraki, w zasadzie nie ma, nie licząc nader ogólnikowych wzmianek. Ale znalazłem na to sposób...
Mapy
Wiatraki pojawiły się na Mazowszu w XIV wieku i pracowały nawet jeszcze po II wojnie światowej. W Warszawie apogeum swej świetności zanotowały w pierwszej połowie XIX wieku. Niestety, nie wiadomo, ile ich wtedy było, choć reporter „Kuriera Warszawskiego" wspominał w 1904 r., iż kilkadziesiąt lat wcześniej – aż 160. Moim zdaniem, jest to zbyt optymistyczny szacunek, bowiem na planie miasta z 1856 r., opartym na rosyjskiej mapie wojskowej, doliczyłem się 116 wiatraków w lewobrzeżnej części grodu i czterech w prawobrzeżnej. Najwięcej tych urządzeń było na Woli oraz Kole, w miejscach położonych wysoko i nieosłoniętych od zachodu drzewami. Dlatego też nie znajdziemy tych budowli w rejonie skarpy wiślanej.
Artykuł pochodzi z "Życia Warszawy" z 19.05.2011
Jak układała się geografia stołecznych „młynów wietrznych" (tak je drzewiej zwano)? Otóż dwa znajdowały się w Folwarku Świętokrzyskim, czyli mniej więcej na terenie dzisiejszego Pałacu Kultury. A teraz patrząc na zachód od ulicy Okopowej. Po obu stronach Wolskiej (do tzw. reduty Sowińskiego) było ich w sumie 21. Na terenie Koła i późniejszej tzw. kolonii Młynów – aż 51, między cmentarzami Ewangelickim a Powązkowskim (tam gdzie dziś Cmentarz Żydowski) stało ich też 21, a kolejnych 21 było na północ od tzw. placu Broni w rejonie ulic Stawki i Dzikiej.
Co ciekawe, w pobliżu skrzyżowania Obozowej z Wawrzyszewską doszukałem się na wspomnianej mapie – Karczmy Młynarskiej, której nazwy nie trzeba chyba komentować, ale można domniemywać, że to właśnie od niej wzięła nazwę ulica i potem – osiedle. Jeśli idzie o Pragę, to w 1856 r. odnalazłem tam tylko cztery wiatraki w rejonie „rogatek zombkowskich", bo mapa dalej nie sięgała, gdyż Praga się tam kończyła. Jednak z przekazów wynika, że w rejonie ronda Wiatraczna pracowało kilka młynów wietrznych.