Prywatny zbiór nieznanych dotąd historykom listów przekazał państwowemu archiwum syn szefa Rady Państwa z lat 1972 – 1985 Krzysztof Jabłoński.
– Pozyskaliśmy bardzo istotne dokumenty dzięki dobrowolnemu darowi – podkreśla podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.
Dlaczego Krzysztof Jabłoński zdecydował się przekazać prywatny zbiór właśnie teraz?
– Po prostu nadszedł czas, by zrobić porządki ze spuścizną po ojcu. Wahałem się, czy przekazać to do Krakowa czy do Warszawy. Ale uznałem, że Archiwum Akt Nowych będzie dla tych listów najlepszym miejscem – wyjaśnia Jabłoński, prawnik, konstytucjonalista i pracownik biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
W przekazanym zbiorze jest łącznie 13 listów, które Henryk Jabłoński otrzymał, kiedy stał na czele Rady Państwa: dziesięć od Jana Pawła II – z lat 1978 – 1985, jeden od Jana Pawła I (po francusku), jeden od prezydenta Włoch Sandro Pertiniego (po włosku) i ostatni – od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Agostino Casaroliego.
Korespondencja od Jana Pawła II, w języku polskim, dotyczy m.in. rozpoczęcia jego pontyfikatu, przygotowań do pierwszej wizyty w Polsce w 1979 r. i drugiej w 1983 r. oraz oceny reperkusji stanu wojennego.
„(...) kieruję gorącą prośbę do władz PRL o uwolnienie wszystkich skazanych (...) dekretem stanu wojennego" – pisał JPII
– Te pisma wzbogacą nasze zbiory dotyczące stosunków między państwem a Kościołem w czasach PRL. Trzeba je też czytać w kontekście funkcjonowania Urzędu ds. Wyznań – zwraca uwagę dyrektor AAN Tadeusz Krawczak.
"Objąwszy jako biskup Rzymu Stolicę Apostolską, pragnę o tym oficjalnie powiadomić władze PRL. W piśmie tym pozdrawiam cały naród Polski" – pisał Jan Paweł II w jednym z listów.