Książka „Kryptonim 333" trafiła do sprzedaży tydzień temu. Zredagowali ją pracownicy IPN Tomasz Kozłowski i Grzegorz Majchrzak. Nie ukazała się jednak nakładem Instytutu, a jednego z chorzowskich wydawnictw. Jest poświęcona internowaniu Lecha Wałęsy go osadzeniu w ośrodku w Arłamowie. Książka składa się z raportów funkcjonariuszy ówczesnego Biura Ochrony Rządu, którzy mieli za zadanie strzec przywódcę „Solidarności".
Książka opisuje głównie codzienne życie Wałęsy w Arłamowie, w tym m.in. spotkania z żoną. Jednak wśród raportów BOR znalazły się też takie, które stawiają byłego prezydenta w nie najlepszym świetle.
Funkcjonariusze skrupulatnie wyliczają np. znaczne ilości trunków, które miał spożywać Wałęsa. „W okresie internowania skonsumował samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających: spirytus – 2 but., wódka – 289 but., wino – 158 but., winiak i koniak – 59 but., szampan – 238 but., piwo – 1115 but." – piszą w raporcie agenci BOR.
Funkcjonariusze przypisują też Wałęsie kontrowersyjne wypowiedzi. Zdaniem BOR, Wałęsa w Arłamowie miał też żartować, że w przyszłości zostanie prezydentem, a urząd premiera zaoferuje Tadeuszowi Mazowieckiemu. „Zarówno ja, jak i on, do tych stanowisk się nie nadajemy" – miał skwitować swoje żarty Wałęsa.
Historyk prof. Andrzej Friszke zauważa, że jest to pierwsza publikacja oparta na takich źródłach, ale nie oznacza to, że prawdziwe jest w nich każde zdanie. - Funkcjonariusze mogli dokonać przekłamań, nawet bez złej woli – komentuje prof. Friszke.