Wojna, która się nie skończyła

Historię piszą zwycięzcy. O tym, jak bezlitosna jest ta reguła, Polacy przekonali się wielokrotnie. Nasze dzieje w ciągu minionych dwóch stuleci były pasmem porażek. Zwycięstwa odnosiliśmy sporadycznie. Za jedno z nich uchodzi rezultat zimnej wojny. Tym chętniej możemy wracać do niej pamięcią.

Aktualizacja: 18.03.2013 01:20 Publikacja: 18.03.2013 00:37

Wydany przez IPN, poprzedzony wystawą, album pod redakcją Pawła Stępnia i Sławomira Sasanki „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata" to okazała, imponująca kronika wydarzeń lat 1946–1991. Zaczyna się od konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie, a kończy na podpisaniu przez Michaiła Gorbaczowa decyzji o rozwiązaniu ZSRR.

Atutem albumu jest spojrzenie na dzieje drugiej połowy XX wieku nie tylko poprzez pryzmat koncertu supermocarstw, ale i losów anonimowych jednostek. Dzięki temu młode pokolenie, któremu tamte czasy mogą się wydawać zupełnie abstrakcyjne, poznaje konkretną przeszłość. To nie bajka o żelaznym wilku, lecz opowieść o budzących empatię ludziach z krwi i kości. Czasami wystarczy samo zdjęcie, jak w przypadku chłopców grających w szachy łuskami w trakcie wojny domowej w Nikaragui w roku 1983.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama