Śledztwo w sprawie zabójstwa żołnierzy dywizji AK

Pion śledczy IPN bada okoliczności zabójstwa grupy kilkunastu cywili i pięciu żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Dołhobyczowie.

Publikacja: 15.05.2021 11:32

Żołnierze 27 Wołyńskieg Dywizji Piechoty AK. Zdjęcie z 1944 r.

Żołnierze 27 Wołyńskieg Dywizji Piechoty AK. Zdjęcie z 1944 r.

Foto: Wikipedia

Śledztwo dotyczy zbrodni wojennej dokonanej w nocy z 6 na 7 lutego 1944 r. czyli rozstrzelaniu pięciu żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK - Stanisława B., Edwarda J., Wincentego K., Bolesława M. i mężczyznę o nazwisku C. oraz 12 towarzyszących im osób cywilnych, przez niemieckich funkcjonariuszy.

Podstawą do wszczęcia postępowania przygotowawczego były materiały nadesłane przez prezesa Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Hrubieszowie, w których zwrócił się o wszczęcie śledztwa i odnalezienie miejsca spoczynku żołnierzy i ich ekshumację. Jak podaje pion śledczy IPN w Lublinie żołnierze i towarzyszące im osoby cywilne zostali zamordowani przez Niemców, w Dołhobyczowie, w powiecie hrubieszowskim. „Oddział, do którego należeli zabici żołnierze powstał w Iwoniczach na Wołyniu, do ochrony ludności polskiej przed zbrodniami nacjonalistów ukraińskich. Oddział ten nie zdążył na koncentrację wojsk 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i z początkiem lutego 1944 r. wraz z kobietami i dziećmi wyruszył na Lubelszczyznę, a następnie dotarł do Dołhobyczowa. Tam zakwaterowali się w miejscowym pałacu. Szukali kontaktu z miejscową partyzantką. Niemcy w nocy z 6 na 7 lutego 1944 r. przeprowadzili szturm na pałac w Dołhobyczowie. Spośród stacjonujących żołnierzy 33 zdołało uciec, lecz 6 z nich nie zdołała tego uczynić. Zostali wraz z 12 osobami cywilnymi rozstrzelani przez Niemców" – informuje śledczy.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne