19.00
Przemawiając w Gdańsku Donald Tusk nie wygłosił żadnej deklaracji dotyczącej swojej najbliższej przyszłości politycznej.
18.40
18.30
Aktualizacja: 04.06.2019 21:15 Publikacja: 04.06.2019 07:02
Foto: AFP
19.00
Przemawiając w Gdańsku Donald Tusk nie wygłosił żadnej deklaracji dotyczącej swojej najbliższej przyszłości politycznej.
18.40
18.30
- Lepiej podać rękę niż odwrócić się plecami. To zadanie dla liderów partyjnych. Trzeba wychodzić do każdego bez wyjątku. Mówię o nieustannej codziennej pracy. Zwracam się do liderów opinii publicznej: jeśli zapomnicie o podziałach, każdego można przekonać. Jeśli ma się odwagę i dobrą wolę, można wygrywać. Parę razy nam się to udało - przemawiał szef Rady Europejskiej.
18.25
- Wasza telewizja publiczna, nasz internet. Nie musimy czekać na łaskę Jacka Kurskiego - mówił Donald Tusk, odnosząc się do zarzutów opozycji, że obóz rządzący zawładnął Telewizją Polską.
18.20
18.08
- Dziękuję wszystkim tym, którzy strajkowali, tym, którzy w ostatnich latach wychodzili na ulicę. Dzięki wam Polska to ciągle najpiękniejsze miejsce na Ziemi, Polacy to dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy - mówił Tusk.
18.05
- Jesteście tu wszyscy gośćmi Pawła Adamowicza, bo on jest tu dziś z nami – powiedział Donald Tusk.
17.45
16.30
- Uznałem, że lepiej jeśli będę złym dziennikarzem i redaktorem, niż złym ministrem. Nie wszyscy moi koledzy mnie posłuchali, na przykład Antoni Macierewicz na swoje i nasze nieszczęście - powiedział w TOK FM Adam Michnik, który w wyborach 4 czerwca 1989 roku kandydował z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" na Śląsku.
14.53
Debaty samorządowców w Gdańsku
14.30
14.08
13.30
- Naszą powinnością jest pamiętać (…). W historii kryje się prawda o tym dokąd mogą nas zaprowadzić żądza władzy, nienawiść, kłamstwo, łamanie zasad praworządności - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uczestnicy uroczystości podpisali Deklarację Wolności i Solidarności.
13.05
12.38
12.15
Przemówienie premiera Morawieckiego w Senacie.
12.10
12.00
W Gdańsku punktualnie w południe uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn. Proklamowana została Deklaracja Wolności i Solidarności, odczytała ją Krystyna Janda.
11.55
W Senacie przemówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Mówi, że czerwcowe wybory 1989 roku rozpoczęły w Europie "bezkrwawą jesień ludów".
11.40
W Senacie przemawia prezydent. Podkreśla niezwykle ważną rolę izby wyższej w stanowieniu prawa, i zgadza się, że to "izba zadumy". Andrzej Duda stwierdził, że bilans minionego 39-lecia jest pozytywny, choć nie wszyscy na zmianach skorzystali - tu wymienia jako przykład pracowników likwidowanych PGR-ów.
11.35
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał uchwałę obu izb, w której podkreślona została ogromna rola, jaką w przemianach zachodzących w Polsce odegrał papież Jan Paweł II.
11.30
Odegraniem hymnu rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu. Minutą ciszy uczczono zmarłych senatorów.
11.15
Jeśli chcemy, żeby świat pamiętał o naszych dokonaniach, musimy o nich sami pamiętać - powiedział w ECS Bronisław Komorowski.
11.00
- Okrągły Stół dowiódł, że nawet z tak ogromnym bagażem tragedii Polacy są w stanie prowadzić dialog - mówił kolejny były prezydent. Aleksander Kwaśniewski. Ironicznie dodał, że wie z praktyki prezydenckiej, iż listy gratulacyjne bywają bardzo dobrze napisane, ale "dobrze by było, gdyby prezydent Duda swój dzisiejszy list przeczytał".
10.45
List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska. "Na naszej polskiej drodze do wolności 4 czerwca 1989 roku był niezwykle ważną datą. Pokazaliśmy, że chcemy odzyskać własne suwerenne państwo" - napisał prezydent. W trakcie odczytywania listu w sali rozległy się okrzyki "Konstytucja!".
10.35
- Musieliśmy zburzyć Okrągły Stół - wspominał w Gdańsku Lech Wałęsa.
10.20
10.10
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, udziałem byłych prezydentów, rozpoczęła się debata na temat 30 lat demokracji w Polsce. Jako pierwszy głos zabrał Lech Wałęsa.
10.04
9.38
Opozycja rocznicę 4. czerwca świętować będzie w Gdańsku.
9.08
- Nie byłem zwolennikiem natychmiastowego powołania naszego rządu. Trochę się bałem, że w sensie kadrowym jesteśmy do tego nieprzygotowani - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Ryszard Bugaj.
9.05
9.00
Msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpoczyna oficjalne obchody uroczystości związanych z 30. rocznicą wyborów 4 czerwca '89.
8.46
Delegacja PO z jej liderem Grzegorzem Schetyną, Jarosławem Wałęsą i Rafałem Trzaskowskim złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
- To wielki czas, czas koegzystencji, budowania wspólnoty - tam oceniamy te 30 lat - mówił Schetyna. Podziękował Lechowi Wałęsie za możliwość dawania wspólnego świadectwa historii. - Z tych lat trzeba czerpać naukę na przyszłość.
7.55
7.45
Polska wykorzystała chwilową słabość Moskwy, aby na trwałe stać się częścią Zachodu. To efekt determinacji wszystkich sił politycznych w kraju - pisze Jędrzej Bielecki.
7.40
7.30
Bez tamtego sukcesu nie byłoby nie tylko Tadeusza Mazowieckiego czy Jerzego Buzka, ale również Jarosława Kaczyńskiego i jego dokonań w nowoczesnej polskiej polityce. Czyżby o tym nie wiedział? Dlatego boli, że żaden przedstawiciel rządzącej partii nie weźmie udziału w gdańskich obchodach Dnia Wolności, że nikt z ludzi, którzy mają usta pełne deklaracji o narodowej wspólnocie i odpowiedzialności za Polskę, nie stanie pod gdańskimi krzyżami w 30-lecie tamtego przełomu - pisze Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" w komentarzu Wzięliśmy los Polski we własne ręce
7.20
7.10
Gospodarzem głównych wydarzeń związanych z wyborami 4 czerwca jest Gdańsk, gdzie obchody trwają od 1 do 11 czerwca. Wśród atrakcji "Dni Wolności" - wystawy, koncerty, dyskusje.
Dziś w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się całodzienny panel dyskusyjny. W debatach wezmą udział m.in. Lech Wałęsa, Henryk Wujec, Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.
W samo południe - podpisanie Deklaracji Wolności i Solidarności.
Po południu - wiec przy fontannie Neptuna na Długim Targu. Głos zabierze m.in. szef RE Donald Tusk
7.00
O godz. 9 msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie oficjalne obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.
Po mszy, o godzinie 11.30 rozpocznie się 80. posiedzenie Senatu - izby wyższej polskiego parlamentu, przywróconej w 1989 roku. W wyborach 4 czerwca 99 procent mandatów przypadła przedstawicielom NSZZ "Solidarność.
Podczas dzisiejszego posiedzenia głos zabiorą prezydent, premier i marszałkowie Sejmu i Senatu.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Przemawiając w Gdańsku Donald Tusk nie wygłosił żadnej deklaracji dotyczącej swojej najbliższej przyszłości politycznej.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
W 1966 r. Joseph Weizenbaum stworzył program o nazwie ELIZA, który odbierał pisane do niego przez użytkownika zdania i przeformułowywał je w taki sposób, aby – odsyłane do człowieka – podtrzymywały dialog.
Polska domaga się od władz niemieckich zwrotu kilkudziesięciu dokumentów zrabowanych w czasie wojny. Wśród nich jest oryginał traktatu pokojowego zawartego w 1422 r. pomiędzy Polską, Litwą i zakonem krzyżackim. Będzie przełom?
W Pruszkowie odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wyjścia ludności cywilnej z Warszawy. Ponad 650 tys. osób przeszło przez stworzony przez Niemców obóz Dulag 121.
„Dziś łatwo nam potępić kobiety, które pragnęły urodzić potomka dla Hitlera, zapominamy bowiem, jak silna była wówczas indoktrynacja” – mówi Sabina Waszut, pisarka, felietonistka, autorka serii „Matki Rzeszy”.
Do prokuratury trafiło zawiadomienie NIK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy okazji wyposażenia nowego Centralnego Przystanku Historia IPN, który jest w centrum Warszawy.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, kandydatka demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza z Białego Domu, który stwierdził, że jest w „doskonałym zdrowiu” i skutecznie radzi sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi.
Premier Donald Tusk powiedział podczas warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej, że nowa strategia migracyjna będzie obejmować "czasowe zawieszenie terytorialne prawa do azylu". - Rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny - zapowiedział.
Tusk, Trzaskowski, Sikorski - wystąpienia tych trzech mówców zdominowały sobotnią konwencję PO. Wszystkie dotyczyły w ten czy inny sposób bezpieczeństwa. W tle jednak polityka, a konkretniej - wybory prezydenckie i prekampania wyborcza.
Największy błąd, jaki może popełnić Koalicja Obywatelska, to zlekceważyć kandydata PiS w wyborach prezydenckich, którym zostanie najpewniej Karol Nawrocki.
Chcę dzisiaj dodać wam odwagi i otuchy, i przestrzec, że jesteśmy dopiero na początku drogi - mówił premier Donald Tusk do zebranych na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. - To dobry moment, by porównać osiem miesięcy naszych rządów z ośmioma latami rządów naszych poprzedników - mówił.
Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska planuje złożyć rezygnację ze sprawowanej funkcji. Informację tę potwierdza w komunikacie Polska 2050.
Przez długą część tego roku myślałam, że nowy rząd Donalda Tuska wystarczy trochę urobić, wyprosić o odważne działania. Może jednak przyszedł czas, by przypomnieć sobie o naszych marzeniach i zacząć budować coś nowego?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Nie będziemy orzekać z neosędziami. Wydawanie wyroków przez nielegalne izby Sądu Najwyższego to oszukiwanie obywateli. Podtrzymujemy także apel o rezygnację Małgorzaty Manowskiej – mówi Andrzej Kompa, przewodniczący Rady Ławniczej SN.
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Po sobotnim przemówieniu prezesa PiS wiemy już, że jedynym wnioskiem jaki wyciągnął Kaczyński z wyborczej porażki jest to, że potrzeba jeszcze więcej tego samego, by powrócić do władzy.
Deputat węglowy dla kolejarzy to świadczenie, które w przeszłości przysługiwało pracownikom kolei. Po przejściu na emeryturę osoby te mają prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, kandydatka demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza z Białego Domu, który stwierdził, że jest w „doskonałym zdrowiu” i skutecznie radzi sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi.
Zgodnie z przewidywaniami podczas kongresu PiS w Przysusze nastąpiło zjednoczenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Ogłosił to Patryk Jaki, zastępca Zbigniewa Ziobry, lidera SP.
Premier Donald Tusk powiedział podczas warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej, że nowa strategia migracyjna będzie obejmować "czasowe zawieszenie terytorialne prawa do azylu". - Rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny - zapowiedział.
Tusk, Trzaskowski, Sikorski - wystąpienia tych trzech mówców zdominowały sobotnią konwencję PO. Wszystkie dotyczyły w ten czy inny sposób bezpieczeństwa. W tle jednak polityka, a konkretniej - wybory prezydenckie i prekampania wyborcza.
To wyjątkowy okres lidera rankingu walut cyfrowych. Przez 34 sesje jego wartość zmieniała się o mniej niż 5 proc. Dlaczego bitcoin przestał grzeszyć wybujałą zmiennością notowań?
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubranie, nawet jak jest charakterystyczne dla branży, w której działa.
Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.
Odegraniem hymnu i przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczął się w Przysusze kongres Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po kongresie ma się zebrać Rada Polityczna PiS. Działacze mają zdecydować - jak wynikało z zapowiedzi - o połączeniu PiS z Suwerenną Polską, zmianie statutu i powołaniu Komitetu Wykonawczego, a także dokonać zmian w strukturze okręgowej partii.
Największy błąd, jaki może popełnić Koalicja Obywatelska, to zlekceważyć kandydata PiS w wyborach prezydenckich, którym zostanie najpewniej Karol Nawrocki.
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz status tzw. neosędziów. Jak przekazał Adam Bodnar, na te dwa tematy wypowiedziała się dziś Komisja Wenecka, z czego na temat neosędziów - dość ogólnikowo.
Żabka rozwija się w Rumunii i Niemczech, a teraz także Biedronka ma pojawić się na Słowacji. Rynek czeski z kolei należy do polskich jubilerów. To zapewne nie koniec ekspansji
Naukowcy opracowali materiały wykonane z maleńkich, elastycznych nanowstążek, które można ładować jak baterię, aby przechowywać energię lub zapisywać informacje cyfrowe.
Powiadomienia na telefon, które otrzymujemy w trakcie pracy, wpływają na spadek naszej produktywności i narażają firmę na straty finansowe - wynika z najnowszych badań, które cytuje dziennik Corriere della Sera.
Chcę dzisiaj dodać wam odwagi i otuchy, i przestrzec, że jesteśmy dopiero na początku drogi - mówił premier Donald Tusk do zebranych na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. - To dobry moment, by porównać osiem miesięcy naszych rządów z ośmioma latami rządów naszych poprzedników - mówił.
Czy sędziego Mikołaja Pawlaka czeka postępowanie dyscyplinarne? Nieoficjalne ustalenia Onetu mówią, że były Rzecznik Praw Dziecka z czasów PiS miał złamać tajemnicę postępowania przygotowawczego.
Rząd Iranu podejmuje pilne i nerwowe wysiłki dyplomatyczne, aby ocenić, czy kraje Bliskiego Wschodu mogą pomóc ograniczyć skalę spodziewanej odpowiedzi Izraela na atak rakietowy z początku tego miesiąca – informują źródła, na które powołuje się CNN.
Ponad 55 proc. Meksykanek nie pracuje zawodowo i wciąż pokutuje przekonanie, że kobieta musi znaleźć sobie dobrego męża, który będzie ją utrzymywał – mówi Barbara Piotrowska, wiolonczelistka, która od siedmiu lat mieszka w Veracruz nad Zatoką Meksykańską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas