Muzeum Polaków, którzy ratowali Żydów

Rozpoczęła się budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta. Ma być gotowe za dwa lata.

Publikacja: 10.10.2013 13:46

Tak będzie wyglądało nowe muzeum

Tak będzie wyglądało nowe muzeum

Foto: materiały prasowe

Budynek powstanie na placu przy głównej drodze przebiegającej przez Markową, na osi pomnika upamiętniającego wydarzenia z 24 marca 1944 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowscy żandarmi rozstrzelali tam Wiktorię i Józefa Ulmów, szóstkę ich dzieci oraz ukrywane przez nich dwie żydowskie rodziny Goldmanów i Szalów. W 1995 roku izraelski instytut Jad Waszem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Muzeum zostanie wzniesiony według projektu opracowanego przez pracownię Nizio Design International. Budynek będzie miał kształt prostokąta, który zakończony będzie ostrym trójkątnym dachem, a jego bryła będzie się wcinać w głąb ziemi. Bryła budynku muzeum opiera się na konstrukcji żelbetowej wykończonej stalową okładziną. Multimedialna ekspozycja we wnętrzu będzie odda klimat przedwojennego miasteczka. Na ścianach będą wyświetlane filmy, mapy i stare fotografie, a pod sufitem zostaną umieszczone szyby holograficzne z rycinami przedwojennych domów. Serce podkarpackiego muzeum stanowić będzie umieszczony centralnie szklany kubik. Wewnątrz niego zwiedzający odkryją replikę domu Ulmów wraz z kryjówką, w której przebywali Żydzi. Precyzyjne odtworzenie tego miejsca będzie możliwe dzięki zachowanej kolekcji fotografii wykonanych przez Józefa Ulmę. W sąsiedztwie muzeum powstanie „sad pamięci" upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów z Markowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama