Reklama
Rozwiń

Biskupi skapitulowali przed komunistami

Pod koniec 1953 roku komuniści przyparli polski episkopat do muru. Niecałe 3 miesiące po uwięzieniu prymasa Stefana Wyszyńskiego zastraszeni kolejnymi aresztowaniami biskupi złożyli dokładnie 60 lat temu, 17 grudnia 1953 roku, ślubowanie na wierność PRL.

Publikacja: 17.12.2013 01:12

Wydarzenie to częściowo było wypełnieniem dekretu Rady Państwa o obsadzaniu stanowisk kościelnych za zgodą organów państwowych z 7 lutego tego samego roku. Dekret ten miał w całości podporządkować Kościół państwu. Na początku roku przebywający jeszcze na wolności prymas Wyszyński nie odrzucał wcale pójścia na kompromis ze stalinowskim reżimem. – Zgadzał się na ślubowanie na wierność PRL, choć pod warunkami. Jednocześnie wiadomo było, że wszystkie tego rodzaju oświadczenia mają charakter propagandowy, zostaną więc wykorzystane przez komunistów. Prymas zaczął mocniej protestować, gdy uznał, że zaczęła się „odwilż" – mówi dr Jacek Żurek, historyk Kościoła. Stąd 8 maja 1953 r. episkopat wydał memoriał „Non possumus", odrzucający dekret lutowy i próbę podporządkowania Kościoła przez komunistyczne państwo.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego