Program skierowany jest właściwie do wszystkich: studentów, doktorantów i osób pracujących. Akcja podzielona jest na kilka etapów i przewiduje między innymi spotkania z ekspertami, pracę nad podręcznikiem i udział w międzynarodowej konferencji w Brukseli.
Przez najbliższe pół roku dziesięć osób wybranych spośród tych, które wezmą udział w rekrutacji, będzie spotykać się z polskimi i zagranicznymi ekspertami: socjologami prof. Zdzisławem Krasnodębskim i prof. Ireneuszem Krzemińskim, filozofami prof. Czesławem Porębskim i prof. Zbigniewem Stawrowskim, historykiem dr. Dariuszem Gawinem, a także prof. Danielem Philpottem, pionierem badań nad rolą religii w pojednaniu międzyludzkim, czy prof. Andrea Bartolim, który ostatnie trzy dekady spędził, prowadząc projekty pokojowe na całym świecie. O idei solidarności najlepiej zaś opowiedzą jej praktycy, dziś często zapomniani, tacy jak Jerzy Wieteszka, fotograf „Solidarności", i Grzegorz Popielczyk, przywódca NSZZ „Solidarność" z Żyrardowa.
Zadaniem osób wybranych do projektu będzie odnalezienie skarbu solidarności i przedstawienie go światu. Jak mówi Michał Łuczewski, wicedyrektor CMJP2, „Skarbu Solidarności należy szukać nie w polityce czy ekonomii, lecz w sile ludzkiego ducha, w pragnieniu, żeby uczynić świat bardziej ludzkim. Takie pragnienie nigdy nie przemija".
Na podstawie spotkań ze świadkami historii i ekspertami uczestnicy będą tworzyć praktyczny przewodnik „Solidarność krok po kroku", którego celem jest odpowiedź na pytanie „Czym jest prawdziwa solidarność i jak można ją przywrócić?". Podręcznik ma się stać podstawą scenariusza filmowego, a także scenariuszy lekcyjnych, które trafią do polskich szkół. Na koniec całej akcji, nad którą patronat objęła „Rzeczpospolita", czyli na maj 2015 roku, zaplanowana jest konferencja w Parlamencie Europejskim.
Centrum Myśli Jana Pawła II czeka na zgłoszenia osób chcących wziąć udział w programie do 28 lutego 2014 roku.