Z szuflady Czartoryskich

Dom Spotkań z Historią zaprasza do zwiedzania ekspozycji "Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich" oraz udziału w spotkaniach towarzyszących wystawie.

Publikacja: 06.03.2014 12:47

Z szuflady Czartoryskich

Foto: materiały prasowe

Autorzy opowiedzą o tym, jak wielką wartość – emocjonalną i historyczną – mają rodzinne archiwa, opowiedzą o swojej pracy i zainspirują nas do twórczych poszukiwań. Opowiedzą także o niezwykłym człowieku – ojcu Michale, dominikanie, architekcie, powstańcu warszawskim. Podczas warsztatów dla dzieci Barbara Caillot-Dubus zachęci dzieci do odkrywania własnych historii rodzinnych.

„W szufladach moich Dziadków Adama i Jadwigi ze Stadnickich Czartoryskich odkryłam stare albumy, dzienniki, wspomnienia i setki dokumentów. Dzięki nim przypomniałam sobie ze wzruszeniem rodzinne opowieści, fascynujący świat przedwojennej arystokracji i ziemiaństwa, dramatyczne przeżycia wojenne moich przodków i absurdy życia w powojennej Polsce" – pisze Barbara Caillot-Dubus, wnuczka Adama i Jadwigi Czartoryskich, która odrywając rodzinne archiwa wyruszyła w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Towarzyszył jej historyk Marcin Brzeziński. Tak powstała prezentowana obecnie w Domu Spotkań z Historią wystawa Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich.

DSH prezentuje blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji Adama i Jadwigi Czartoryskich wybranych przez Barbarę Caillot-Dubus oraz historyka Marcina Brzezińskiego. W zbiorze znajdują się fotografie rodzinne, zdjęcia dokumentujące życie codzienne arystokracji i ziemiaństwa 1 połowy XX wieku oraz fotoreportaże. To nie tylko fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki, lecz także fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie; Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką.

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie. Na wystawę i spotkania: WSTĘP WOLNY.

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich

8.02–30.03.2014

wt.–pt: 10.00–20.00, sob.–niedz. 11.00–20.00

SPOTKANIA

7.03 (piątek), godz. 18:00

„Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia" – spotkanie o projekcie

Odkrywanie losów własnej rodziny może być pasjonującą podróżą w czasie i przestrzeni oraz wyjątkową lekcją historii. „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia" to projekt dokumentujący losy Adama i Jadwigi Czartoryskich na podstawie rodzinnych pamiątek i fotografii, realizowany przez Barbarę Caillot-Dubus – wnuczkę Adama i Jadwigi Czartoryskich, dziennikarkę, podróżniczkę i fotografkę oraz Marcina Brzezińskiego – historyka zajmującego się losami polskiego ziemiaństwa.

Podczas spotkania autorzy opowiedzą o pracy przy projekcie i wszystkich jego odsłonach – książce wystawie i filmie. Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich. Więcej informacji na: www.ajczartoryscy.pl.

9.03 (niedziela), godz. 16:00

Z rodzinnego albumu fotografii

Warsztaty historyczno-plastyczne o archiwach fotograficznych z kuratorką wystawy Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich, Barbarą Caillot-Dubus, wnuczką autorki prezentowanych zdjęć. Fotografie, pochodzące z ze zbiorów rodzinnych, są dokumentacją życia polskiej arystokracji i ziemiaństwa w 1 połowie XX wieku.

Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 7–12 lat, towarzyszą cyklowi filmowemu „Kino, kawa i Warszawa". Warsztaty pozwalają im rozwijać wyobraźnię i poznawać historię w formie dostosowanej do wieku.

Dzieci prosimy o przyniesienie czarno-białych zdjęć pradziadków.

18.03 (wtorek), godz. 18:00

Ojciec Michał Czartoryski – życie i pasj

a

Wśród 108 męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi znalazł się dominikanin o. Michał Czartoryski, starszy brat Adama Czartoryskiego. W spotkaniu poświęconym życiu i pasji o. Michała udział wezmą Barbara Caillot-Dubus, Marcin Brzeziński i o. Dariusz Kantypowicz, dominikanin z klasztoru św. Józefa na Służewie.

Jan Franciszek Czartoryski już jako dojrzały człowiek wstąpił do seminarium duchownego, w 1931 roku przyjął święcenia kapłańskie w zakonie dominikanów. Był architektem, zajmował się m.in. budową klasztoru na warszawskim Służewie. Brał udział w obronie Lwowa w roku 1920. W czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem, został rozstrzelany w szpitalu powstańczym na rogu ul. Tamka i Smulikowskiego. Spotkanie towarzyszy wystawie Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń