Wernisaż odbędzie się 29 maja o godz. 18.00. Ekspozycja prezentowana będzie do 20 sierpnia.

Na wystawie prezentowanych jest blisko 50 fotografii z prywatnego archiwum Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych oraz zdjęcia dokumentujące życie codzienne.

Wraz ze śmiercią Jadwigi Czartoryskiej, autorki większości fotografii, do rąk ich wnuczki trafiły stare albumy, negatywy i wspomnienia: „Wszystkie fotografie i dokumenty z jednej szafy stały się elementem historycznej układanki. Z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego, stworzyłam subiektywną opowieść fotograficzną o moich Dziadkach. Wybierałam te zdjęcia i teksty, które do mnie przemawiały, gdy widziałam w nich siłę, dużo emocji, przesłanie" – mówi Barbara Caillot-Dubus.

Ekspozycja stanowi część projektu "Adam i Jadwiga Czartoryscy", w ramach którego została wydana książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia", powstał film zmontowany z przedwojennych i powojennych nagrań rodzinnych oraz uruchomiono stronę internetową www.ajczartoryscy.pl.

Długa podróż Adama i Jadwigi Czartoryskich przez XX wiek rozpoczęła się w Pełkiniach koło Jarosławia i Nawojowej koło Nowego Sącza, a zakończyła w Warszawie. Wystawa, wędruje w 2014 roku śladami swoich bohaterów do miejsc związanych z ich życiem, w tym m.in. do Zakopanego/Kościeliska, gdzie Czartoryscy, jako "górale z zamiłowania", spędzili siedemnaście szczęśliwych lat.