W czerwcu do Norwegii pojedzie dr Andrzej Ossowski, koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, która działa przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
– Będą tam prowadzone badania na terenie obozu jenieckiego z czasów wojny, który był prowadzony przez SS. W obozie Falsta byli przetrzymywani m.in. polscy jeńcy, ale także żołnierze jugosłowiańscy. Brali oni udział m.in. w budowie umocnień i lotnisk – mówi dr Ossowski.
Dodaje, że w przyszłości do Norwegii pojedzie większy zespół, który będzie prowadził badania. Prace te prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu Terrorscapes, który jest realizowany przez kilka uczelni, m.in. uniwersytety Cambridge (Wielka Brytania), Amsterdam (Holandia), Bolonia (Włochy), Trondheim (Norwegia). Naukowcy badają miejsca pochówków ofiar masowych mordów, np. na terenie byłej Jugosławii czy nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych.
Dr Ossowski przyznaje, że doświadczeniami polskich naukowców, którzy badają doły śmierci ofiar komunistycznych, zainteresowane są inne kraje.
– Chodzi o Hiszpanię i Grecję. Oba te kraje przeszły wojnę domową i mają dużą liczbę niezidentyfikowanych ofiar spoczywających w bezimiennych grobach. Mamy nadzieję, że doświadczenia, które teraz zdobywamy, pozwolą na identyfikację ofiar z tamtych krajów – dodaje.