Te nagrody to hołd dla Kresów

– Spełniamy testament utrzymania w pamięci naszej historii – mówił Mieczysław Szostek, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który otrzymał od IPN tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

Publikacja: 10.06.2014 20:07

Te nagrody to hołd dla Kresów

Foto: ROL

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński zaznaczył, że laureaci nagród „dotykają wszystkich najważniejszych elementów naszej najnowszej historii. Przez pryzmat ich działalności możemy patrzeć na historię Polski i Polaków". – W tym roku aż trzech laureatów związanych jest z Kresami – dodał.

Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej pośmiertnie przyznano Romanowi Aftanazemu – historykowi i bibliotekarzowi, autorowi monumentalnego dzieła „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej". Aftanazy opisał w niej ok. 1,5 tys. dworów i pałaców kresowych. – Nagrodę otrzymał za dzieło swego życia, ciągle stanowi ona podstawowe źródło do badań nad historią polskiego ziemiaństwa i kulturą dawnych Kresów – przypomniał Jan Malicki z Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, który odebrał statuetkę.

Kustoszem Pamięci został także Czesław Blicharski, w czasie II wojny światowej pilot bombowca, a potem badacz dziejów rodzinnego Tarnopola. Odbierając nagrodę w jego imieniu, Zuzanna Kurtyka, wdowa po byłym prezesie IPN Januszu Kurtyce, przekazała słowa laureata: – Nagrody to nie moja zasługa, to zasługa idei, której służę. Widzę dziś, że moje życie ułożyło się w podwójny wzór – jedna jego linia to Kresy Wschodnie, druga to służba Ojczyźnie – cytowała  Blicharskiego.

Pośmiertnie tytuł otrzymał Anatol Franciszek Sulik, zmarły w kwietniu historyk amator z Kowla, który opiekował się polskimi cmentarzami na Wołyniu, poszukiwał również polskich śladów na Kresach. Nagrodę odebrali wdowa po nim Halina Sulik i syn Edward.

Tytułem uhonorowano także Olega Zakirowa, byłego majora KGB, który prowadził prywatne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. Zakirow dotarł do świadków oraz funkcjonariuszy NKWD – wykonawców zbrodni.

– Miał odwagę, aby ujawnić prawdę – przypomniał dr Kamiński. Laureat nie odebrał nagrody. Jak powiedział prezes IPN, który z nim rozmawiał, „wskazał on na obecną sytuację międzynarodową".

Wyróżniony został także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Liczy on ok. 8 tys. byłych żołnierzy armii podziemnej. Wiceprezes związku Mieczysław Szostek podkreślił, że wszyscy członkowie mają obowiązek kultywowania pamięci o walkach Polaków o niepodległość.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej przyznawana jest przez IPN od 2002 r.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń