1 września mapa „Polska 25 lat wolności" trafi wraz z darmowym podręcznikiem w ręce rozpoczynających naukę w szkole pierwszaków.
Od 12 września do 11 listopada zaś każdy Polak będzie mógł ją zamówić za pośrednictwem internetowej strony szefa rządu (premier.gov.pl) i otrzymać pocztą.
Historia, kultura, przyroda
Za stroną graficzną tego projektu stoi uznane na świecie małżeństwo grafików Aleksandra i Daniel Mizielińscy. W ubiegłym roku „New York Times" umieścił ich książkę „Mapy" na liście sześciu najciekawszych i najlepiej zilustrowanych książek dla dzieci.
Zobacz mapę w pełnym rozmiarze
Na awers mapy „Polska 25 lat wolności" Mizielińscy w charakterystycznym dla siebie stylu nanieśli najważniejsze elementy architektoniczne, historyczne, przyrodnicze czy geograficzne typowe dla miast czy regionów. Są tu i archikatedra gnieźnieńska, i meczet w Kruszynianach, i cerkiew w Chotyńcu. Z mapy dowiemy się też, gdzie stoi najstarszy znak drogowy w Polsce, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej (w Bóbrce niedaleko Krosna) czy też gdzie jest geometryczny środek kraju.