Dwudniową uroczystość rozpocznie Dzień Obywatelski, którego przewodnikami będą ludzie „Solidarności" tworzący historię tego miejsca. Następny Dzień Jubileuszowy z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego przypadnie w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
W poniedziałek 18 sierpnia gościem ECS była Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Resort finansuje wystawę przygotowywaną na otwarcie.
– Centrum powstaje w bardzo dobrym momencie – mówiła Małgorzata Omilanowska na konferencji prasowej. – Mamy już dystans historyczny do wydarzeń sprzed 25 lat i zdolność ich podsumowania, a jednocześnie żyją wśród nas ludzie, którzy doskonale je pamiętają i mogą współuczestniczyć w tworzeniu tej wystawy.
Multimedialna ekspozycja na dwóch kondygnacjach zajmuje 3 tys. mkw. i obrazuje historię „Solidarności" oraz ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych po upadku komunizmu. Jej narracja rozpoczyna się od „Narodzin Solidarności" podczas strajków w sierpniu 1980 r. Wśród eksponatów znajdzie się m.in. suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, i oryginalna podziemna drukarnia. A opowieść dopełnią filmowe dokumenty.
Następna sala „Siła bezsilnych" przywołuje realia peerelowskie z pustymi sklepami i pokazuje wydarzenia Grudnia '70. Z kolei część „Solidarność i nadzieja" to opowieść o 16 miesiącach legalnej działalności związku. Sala im. Jana Pawła II mówi o wizytach Ojca Świętego w ojczyźnie. Atmosferę stanu wojennego odtwarza część „Wojna ze społeczeństwem". Ekspozycję kończy sala „Triumf wolności" z ogromnym plakatem wyborczym z 4 czerwca 1989 r. z szeryfem i portretem Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera wolnej Polski.