Z okazji 25. rocznicy powołania pierwszego niekomunistycznego rządu Kancelaria Premiera otworzyła swoje podwoje. Przez trzy weekendy z rzędu można było ją zwiedzać. Do tej pory z tej możliwości skorzystało już 2 tys. osób.
Dziś i jutro ostatnia szansa, by zobaczyć siedzibę premiera. Co można tam zobaczyć ? Dla gości przygotowano specjalną wystawę „Polska OdNowa". - Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski – mówią organizatorzy.
Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej można zobaczyć jaką drogę przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności" do premiera PRL. W drugiej pokazano najważniejsze zmiany jakie dokonały się za czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego. To m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie" orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. A w ostatniej można zobaczyć rozwój Polski, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej: samorządności, przedsiębiorczości i samoorganizacji obywateli.
Jedną z większych atrakcji jest odtworzenie gabinetu Tadeusza Mazowieckiego z 1989 roku. Dziś w tym pokoju pracuje Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. W odtworzonym gabinecie są m.in. stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90.
W jednej z sal w Kancelarii Premiera wyświetlane są fragmenty archiwalnych kronik filmowych, a na nich utrwalono moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie czy pierwsze umowy z Zachodem.