Inscenizacja będzie miała miejsce w najbliższy weekend 4 i 5 października w Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu w Małopolsce oraz jego okolicach. Weźmie w niej udział ok. 300 osób m.in. z Czech, Polski, Węgier.
Jak informują organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula, wydarzenie to będzie miało charakter edukacyjno-kulturalny. Celem jest „propagowanie wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Stanisława Lubomirskiego, rozwijanie zainteresowań w dziedzinie historii i kultury oraz promocja Zamku i regionu".
Przez dwa dni chcą oni pokazać przebieg bitwy z 1621 roku, którą stoczyły wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, a po jego śmierci Stanisława Lubomirskiego, oraz armia turecka sułtana Osmana II; opowiedzą też o konsekwencjach podpisania traktatu pokojowego.
Program przewiduje także turnieje oraz warsztaty, które mają przybliżyć widzom realia Polski pierwszej połowy XVII wieku.
Odbędą się koncerty: czeskiej grupy Rabussa i węgierskiego zespołu Szelindek. Pierwszego dnia imprezy wieczorem (o godz. 22), o ile pogoda dopisze, odbędzie się przedstawienie Teatru Ognia pod tytułem „Prometeusz".