Operacja "Walkiria": Jak Niemcy chcieli obalić Hitlera

Przypadająca 20 lipca kolejna rocznica nieudanego zamachu na Hitlera z 1944 roku skłania, jak zawsze, do refleksji. Dla współczesnego społeczeństwa niemieckiego stanowi powód do dumy i ma świadczyć o tym, że nie wszyscy obywatele III Rzeszy dali się uwieść dyktatorowi i nie wszyscy godzili się na jego zbrodniczą politykę

Aktualizacja: 20.07.2019 05:51 Publikacja: 20.07.2019 05:42

Operacja "Walkiria": Jak Niemcy chcieli obalić Hitlera

Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1984-079-02 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Warto jednak wiedzieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość Niemców uważała spiskowców - z płk. hr. Clausem von Stauffenbergiem na czele - za zdrajców, którzy zaplanowali zabójstwo Adolfa Hitlera, Naczelnego Dowódcy Wehrmachtu i wodza narodu niemieckiego w sytuacji, gdy wojska niemieckie doznawały klęsk na wszystkich frontach. A przecież śmierć wodza spowodowałaby chaos i przyspieszyłaby klęskę Niemiec.                                                                                                                                    

W tym kontekście warto się zastanowić, dlaczego grupa wyższych rangą oficerów i urzędników oraz część kół arystokratycznych, postanowiła wyeliminować Hitlera na 10 miesięcy przed całkowitą klęską „tysiącletniej” III Rzeszy i czy w Niemczech istniał antynazistowski ruch oporu?

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec