Aktualizacja: 24.07.2019 09:34 Publikacja: 24.07.2019 09:18
Robert Ballard (z lewej) na konferencji poświęconej ekspedycji
Foto: AFP
Robert Ballard i ekspedycja "National Geographic" będzie szukać samolotu słynnej amerykańskiej pilotki w przyszłym miesiącu, w pobliżu atolu Nikumaroro na Oceanie Spokojnym, który jest częścią Wysp Feniks.
Earhart i lecący z nią nawigator Fred Noonan w 1937 roku podjęli próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. Gdyby ta sztuka się udała, Amerykanka byłaby pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Po 40 dniach podróży i przebyciu około trzech czwartych dystansu, ich samolot zaginął w lipcu 1937 r. Przez lata temat okoliczności śmierci Earhart był obiektem spekulacji i domysłów, ale tajemnica nigdy nie została rozwikłana, mimo odnajdywania szczątków, które mogły - ale nie musiały - pochodzić z samolotu Lockheed L-10 Electra.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Mieszkańcy Kiribati udali się do urn, aby wziąć udział w pierwszej turze głosowania w wyborach parlamentarnych. Jest to też pewnego rodzaju referendum w sprawie silniejszych powiązań rządu z Chinami.
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.
Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów na świecie zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy – wynika z nowego badania. Mowa o obszarze większym niż cała powierzchnia lądu na Ziemi – zaznaczają naukowcy, dodając, że nie chodzi o sam kolor wody, lecz o to, że te zmiany odzwierciedlają przemiany zachodzące w ekosystemach.
Francja wysłała dodatkowe szwadrony policji, aby stłumić zamieszki na wyspie Nowa Kaledonia na Pacyfiku. Otworzyła także drzwi do wynegocjowania porozumienia ze zwolennikami i przeciwnikami niepodległości wyspy.
Siły Powietrzne USA musiały zdetonować rakietę międzykontynentalną Minuteman III nad Pacyfikiem w czasie testu tej broni, który zakończył się niepowodzeniem.
Najnowszy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym, Generalissimus Suworow, w sierpniu trafi na stałe do bazy marynarki wojennej Rosji na Kamczatce - informuje agencja TASS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas