Aktualizacja: 24.07.2019 09:34 Publikacja: 24.07.2019 09:18
Robert Ballard (z lewej) na konferencji poświęconej ekspedycji
Foto: AFP
Robert Ballard i ekspedycja "National Geographic" będzie szukać samolotu słynnej amerykańskiej pilotki w przyszłym miesiącu, w pobliżu atolu Nikumaroro na Oceanie Spokojnym, który jest częścią Wysp Feniks.
Earhart i lecący z nią nawigator Fred Noonan w 1937 roku podjęli próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. Gdyby ta sztuka się udała, Amerykanka byłaby pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Po 40 dniach podróży i przebyciu około trzech czwartych dystansu, ich samolot zaginął w lipcu 1937 r. Przez lata temat okoliczności śmierci Earhart był obiektem spekulacji i domysłów, ale tajemnica nigdy nie została rozwikłana, mimo odnajdywania szczątków, które mogły - ale nie musiały - pochodzić z samolotu Lockheed L-10 Electra.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Mieszkańcy Kiribati udali się do urn, aby wziąć udział w pierwszej turze głosowania w wyborach parlamentarnych. Jest to też pewnego rodzaju referendum w sprawie silniejszych powiązań rządu z Chinami.
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.
Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów na świecie zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy – wynika z nowego badania. Mowa o obszarze większym niż cała powierzchnia lądu na Ziemi – zaznaczają naukowcy, dodając, że nie chodzi o sam kolor wody, lecz o to, że te zmiany odzwierciedlają przemiany zachodzące w ekosystemach.
Francja wysłała dodatkowe szwadrony policji, aby stłumić zamieszki na wyspie Nowa Kaledonia na Pacyfiku. Otworzyła także drzwi do wynegocjowania porozumienia ze zwolennikami i przeciwnikami niepodległości wyspy.
Siły Powietrzne USA musiały zdetonować rakietę międzykontynentalną Minuteman III nad Pacyfikiem w czasie testu tej broni, który zakończył się niepowodzeniem.
Najnowszy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym, Generalissimus Suworow, w sierpniu trafi na stałe do bazy marynarki wojennej Rosji na Kamczatce - informuje agencja TASS.
Pod koniec 2024 roku lub w pierwszej połowie 2025 roku Rosja zamierza sformować dywizjon okrętów podwodnych, które będą uzbrojone w torpedy Posejdon, które mogą przenosić głowice atomowe - poinformowała agencja TASS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas