W 76. rocznicę tragicznych wydarzeń Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 sierpnia o godz. 11.00 przed pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinki. Wezmą? w nich udział: gość honorowy Ada Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, żydowskich organizacji religijnych oraz społecznych.
Czytaj także: Obóz w Treblince bez tajemnic
Obóz zagłady Treblinka II wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku w ramach zaplanowanej akcji, której celem była fizyczna likwidacja ludności żydowskiej. Od 23 lipca 1942 roku, gdy do Treblinki przyjechał pierwszy transport z Żydami z getta warszawskiego, do listopada następnego roku, gdy obóz zlikwidowano, zginęło tam około 900 tysięcy ludzi. – Codziennie na Umschlagplatz zaganiano po pięć–siedem tysięcy Żydów. Całe składy zatrzymywały się w Małkini, skąd do obozu wpychano po kilka wagonów. Nagie ofiary zaganiano do komór gazowych i truto wydobywającymi się z silników czołgowych spalinami – przypomina prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego – Dzisiaj Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów, największym cmentarzem Warszawy.
Wydarzenie wspierane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach upamiętnienia 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma.