Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.08.2019 20:34 Publikacja: 01.08.2019 19:46
Treblinka
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski
W 76. rocznicę tragicznych wydarzeń Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 sierpnia o godz. 11.00 przed pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinki. Wezmą? w nich udział: gość honorowy Ada Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, żydowskich organizacji religijnych oraz społecznych.
Czytaj także: Obóz w Treblince bez tajemnic
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Z jednej strony młode kobiety, a z drugiej przedsiębiorcy i zwolennicy liberalnej gospodarki, których przyciąga Konfederacja Sławomira Mentzena. Do tych dwóch grup Donald Tusk i Koalicja Obywatelska powinni skierować jeszcze wyborcze propozycje.
Był wybitny, niezależny i krytyczny. Śmierć Pawła Śpiewaka to strata dla polskiej nauki i relacji polsko-żydowskich.
Prof. Paweł Śpiewak był socjologiem, historykiem idei, profesorem uniwersyteckim, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, pisarzem, publicystą, naukowcem, a przez chwilę nawet politykiem. Żadnej z tych funkcji nie pełnił na pół gwizdka.
Nie żyje profesor Paweł Śpiewak, socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny UW, publicysta i były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Marcin Król nie mieścił się w łatwych podziałach politycznych. Ta odrębność, osobność dla mnie była u niego najważniejsza – mówi prof. Paweł Śpiewak.
- To jest początek faszyzmu, a wiemy, jaki jest koniec faszyzmu. Wiemy, jak się spełnia - przez przemoc i przez nienawiść do pewnych grup ludzkich - w tym przypadku mamy grupę LGBT - mówił dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego profesor Paweł Śpiewak.
Sądziłem, że demokracja buduje pewną społeczną racjonalność: gdy wybucha konflikt, dąży się do tego, by go rozwiązać poprzez dyskusję i negocjacje. Tymczasem u nas konflikty prowadziły tylko do zdyskredytowania i poniżenia przeciwników, a nie starcia racji - mówi prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog.
Krystyna Krzekotowska, kandydatka na prezydent stolicy, która w czasie telewizyjnej debaty w piątek upadła na kolana podczas swojego wystąpienia, wzywając warszawiaków, by przestali się czuć "przygnieceni do ziemi", po raz pierwszy otrzymała w sondażu poparcie wynoszące więcej niż 1 procent. W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl zwyciężył Rafał Trzaskowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas