Reklama
Rozwiń

Nagroda Gieysztora dla prof. Franciszka Ziejki

Historyk literatury, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. Franciszek Ziejka odebrał wczoraj prestiżową nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Publikacja: 13.02.2015 13:07

Prof. Franciszek Ziejka - laureat tegorocznej Nagrody Gieysztora

Prof. Franciszek Ziejka - laureat tegorocznej Nagrody Gieysztora

Foto: Fotorzepa/ Monika Kuc

Kapituła Nagrody, której przewodniczy prof. Andrzej Rottermund, uhonorowała go za pracę na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zaangażowanie w działalność wielu organizacji, dbających o dorobek kulturowy w kraju i za granicą. Szczególnie doceniła go za zasługi w rozwoju instytucji kultury oraz troskę o rewitalizację zabytków Krakowa.

Franciszek Ziejka ukończył polonistykę w Krakowie i od tej pory związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim. Pełnił funkcje m.in. wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej, dziekana Wydziału Filologicznego UJ, a w latach 1999 - 2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za granicą wykładał w Paryżu oraz na Uniwersytecie w Lizbonie (założył tu pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej). Jest członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Ma bardzo bogaty dorobek naukowy; jest autorem m.in. książek: „W kręgu mitów polskich", „Studia polsko-prowansalskie", „Złota legenda chłopów polskich", „Paryż młodopolski", „Polska poetów i malarzy .Z dziejów walki o tożsamość narodu w czasach niewoli".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego