Uroczyste wręczenie rodzinom poległych not identyfikacyjnych odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. – Jestem przekonany, że w uroczystości tej weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski – mówi nam prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta RP. Wezmą w niej również udział m.in. rodziny pomordowanych żołnierzy, przedstawiciele IPN, a także naukowcy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zajmują się badaniami genetycznymi ofiar.

Wcześniej odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zostaną też złożone kwiaty i wieńce w miejscach kaźni żołnierzy, m.in. w kwaterze Ł warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego, pod tablicą pamiątkową przy więzieniu na ul. Rakowieckiej.

Lista nazwisk żołnierzy, którzy odzyskają tożsamość, nie jest ujawniana. Jednak najbardziej oczekiwane jest podanie informacji o zidentyfikowaniu szczątków Danuty Siedzikówny ps. Inka, sanitariuszki z wileńskiej brygady Armii Krajowej. Została ona rozstrzelana w 1946 roku w gdańskim więzieniu. Pochowano ją w bezimiennym grobie. Jesienią poprzedniego roku najpewniej jej szczątki zostały odkryte w grobie znajdującym się na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. W tym samym miejscu zostały złożone prawdopodobnie szczątki Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk. Już jesienią naukowcy przeprowadzający ekshumację stwierdzili, że znaleziono tam szczątki młodej, mniej więcej 18-letniej kobiety. A w styczniu kierujący poszukiwaniami prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że „zdziwiłby się, gdyby po badaniach okazało się, że to nie jest ona".

Dzięki prowadzonym od ponad roku pracom tożsamość odzyskało 36 żołnierzy, m.in. Hieronim Dekutowski ps. Zapora, Stanisław Kasznica, Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, a także mjr Bolesław Kontrym ps. Żmudzin.

Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całym kraju odbędą się spotkania historyczne, gry edukacyjne. Ponad 20 tys. osób weźmie udział w biegach „Tropem Wilczym", które zostaną zorganizowane w 71 miejscowościach (m.in. w Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Poznaniu). – Zorganizowane zostaną także wystawy plenerowe, np. przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w stolicy odbędzie się masa krytyczna, której trasa wiedzie obok miejsc pamięci, w klubie Palladium zostanie zorganizowany koncert „Panny Wyklęte" – opisuje Michał Kurkiewicz z IPN.

Szczegółowy program imprez na stronie pamięć.pl.