Miętne to niewielka miejscowość pod Garwolinem na Mazowszu. Najbardziej jest znane z okazałego Zespołu Szkół Rolniczych. To właśnie w tej szkole doszło do najostrzejszego sporu o obecność krzyży w miejscu publicznym.
Do konfliktu uczniów, rodziców i części nauczycieli z władzą doszło na przełomie 1983 i 1984 roku, gdy u władzy byli komuniści z Wojciechem Jaruzelskim na czele. Część internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego działaczy opozycji solidarnościowej wyszła już na wolność, inni nadal byli ścigani przez bezpiekę. Na porządku dziennym były zatrzymania osób prowadzących jakąkolwiek działalność opozycyjną. Za kraty można było trafić za posiadanie ulotek, gazetek, czy książek wydanych poza cenzurą. Bezpieka prowadziła też ostre działania represyjne wobec księży, to właśnie w tamtych latach funkcjonariusze SB stosowali metody działania, które skutkowały śmiercią niektórych duchownych (przykładem było zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki dokonane przez funkcjonariuszy SB).
W tamtych latach Miętne należało do województwa siedleckiego oraz diecezji siedleckiej. Zespół Szkół Rolniczych w tej wsi powstał w 1977 r. na bazie istniejącej wcześniej Zasadniczej Szkoły Rolniczo -Drobiarskiej. W szkole tej uczyło się około 600 uczniów, kadra pedagogiczna liczyła m.in. 47 nauczycieli i 14 wychowawców internatu. Do szkoły tej uczęszczała młodzież z okolic Garwolina, ale także innych rejonów ówczesnego województwa siedleckiego.
Jak przypominają naukowcy IPN historia konfliktu o krzyże w Miętnem rozpoczęła się w drugiej połowie 1980 r. Po wybuchu pierwszej „Solidarności" uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych zawiesili krzyże we wszystkich klasach. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczęło się stopniowe ich usuwanie. Pod koniec 1983 r. krzyże pozostały zaledwie w kilku pracowniach tej szkoły.
W grudniu 1983 r. dyrektor placówki Ryszard Domański otrzymał polecenie od dyrektora Departamentu Oświaty i Wychowania w Siedlcach, „podjęcia działań zmierzających do zdjęcia pozostałych krzyży". Działań domagał się również Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Siedlcach. Na skutek przeprowadzonych rozmów dyrektora ZSR z kierownikami poszczególnych pracowni zdjętych zostało 8 krzyży. Działania władz szkoły spotkały się jednak z oporem uczniów i samorządu szkolnego. 19 grudnia 1983 r. wystosowali oni petycję do dyrektora szkoły domagając się wyjaśnienia przyczyn zdjęcia krzyży i żądając ich ponownego zawieszenia.