Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.04.2015 07:16 Publikacja: 02.04.2015 21:24
Dopiero Margaret Thatcher (na zdjęciu w 1990 r.) zmieniła nastawienie brytyjskich władz do sprawy Katynia
Foto: AFP
Resort spraw zagranicznych opublikował na swojej stronie internetowej 62 dokumenty pokazujące politykę Wielkiej Brytanii w sprawie wymordowania w 1940 r. na rozkaz Stalina 22 tys. polskich obywateli. – Powstawały od 1942 do 1980 roku i zostały odtajnione przez brytyjskie Archiwum Narodowe – mówi Piotr Długołęcki, historyk z MSZ.
Część z nich badacze już znają, inne – szczególnie z lat 70. – nie były dotychczas publikowane. I tak na stronie MSZ umieszczono m.in. raport przedstawiciela Wielkiej Brytanii przy rządzie polskim na emigracji Owena O'Malleya z 15 kwietnia 1943 r. (kilka dni po ujawnieniu przez Niemców zbrodni).
– Dyplomata brytyjski na podstawie dostępnych informacji doszedł do wniosku, że za mord odpowiada Związek Radziecki. Brytyjczycy od początku byli tego świadomi – mówi Długołęcki. Jednak dla zachowania dobrych stosunków z Sowietami na początku 1944 r. premier Winston Churchill zdecydował o utajnieniu tego materiału. Raport O'Malleya odtajniono dopiero w latach 70.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas