Betonowe ściany na Łączce

Po kilku tygodniach zamieszania wiemy jak będzie wyglądał Panteon Żołnierzy Wyklętych, który powstanie na warszawskim cmentarzu powązkowskim.

Publikacja: 03.04.2015 10:42

Ten projekt będzie realizowany na Łączce

Ten projekt będzie realizowany na Łączce

Foto: Materiały Organizatora

Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa po negocjacjach z kilkoma autorami projektów panteonu – mauzoleum uznała, że na cmentarzu powązkowskim w Warszawie stanie pomnik projektu Jana Kuki i Michała Dąbka. To betonowe ściany, w których umieszczone zostaną trumienki ze szczątkami żołnierzy, którzy zostali zamordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, a następnie potajemnie pochowani w latach 40. I 50.

Pierwotnie w konkursie na projekt zagospodarowania tej kwatery na cmentarzu powązkowskim wygrał projekt architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego. Wyniki tego konkursu zostały ogłoszone na początku marca.

Koncepcja zakłada umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Cztery wejścia, stanowiące rodzaj pęknięć, miały prowadzić w dół do otwartego, niezadaszonego centrum. Tam miało spocząć 280 trumien ze szczątkami ofiar zbrodni komunistycznych.

Po kilku dniach okazało się, że są zastrzeżenia do praw autorskich zwycięskiego projektu. Jako pierwsza napisała o tym „Gazeta Stołeczna". Projekt był podobny do innego, stworzonego kilka lat temu na konkurs dotyczący budowy krematorium na cmentarzu w Sztokholmie. Jego autorami byli projektanci duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group).

Kilka dni po ogłoszeniu konkursu w czasie dyskusji Leszek Czaja z zespołu, który zwyciężył, poinformował o wycofaniu się z konkursu. Przyznał, że wcześniej współpracował z duńską pracownią.

Kilka dni temu na konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich jej prezes Mariusz Ścisło przyznał, że firma BIG wniosła zastrzeżenia i nie wyraziła zgody na wykorzystanie oryginalnego projektu. Dlatego sąd konkursowy unieważnił I nagrodę ze względu na naruszenie regulaminu konkursu.

Sąd nie zdecydował się na unieważnienie całego konkursu. – Przyznał II i III nagrodę oraz dwa wyróżnienia równorzędne i wyróżnienie honorowe – dodał Ścisło. Sąd rekomendował pięć prac do realizacji. Decyzję, który projekt będzie wykonany na Łączce, miała podjąć Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. I tak się dzisiaj stało.

Panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych ma powstać w kwaterze Ł na Cmentarzu Powązkowskim. Zostaną w nim złożone szczątki ekshumowanych tam ofiar (w sumie 280). Monument ma zostać zbudowany w czasie wakacji.

27 września na Łączce planowane jest odsłonięcie Panteonu i pogrzeb ofiar zbrodni.

Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem