Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.04.2015 15:51 Publikacja: 18.04.2015 15:05
Ekshumacja w Piaśnicy
Foto: IPN
Pion śledczy gdańskiego oddziału IPN prowadzi śledztwo w sprawie masowych zabójstw dokonanych w Piaśnicy koło Wejherowa jesienią 1939 r. Śledczy poszukują osób posiadających wiedzę o okolicznościach likwidacji Szpitala Zakaźnego w Babim Dole koło Gdyni we wrześniu 1939 r. i o dalszych losach jego pacjentów.
Jak informuje w wydanym komunikacie szef pionu śledczego IPN w Gdańsku prokurator Maciej Szulz, w pierwszych dniach wojny szpital ten został przeznaczony dla rannych żołnierzy jako filia Szpitala Morskiego na Oksywiu, a chorych przeniesiono do „Domu Bawełny" przy ul. Derdowskiego 7 w Gdyni. „Po zajęciu Gdyni przez Niemców przynajmniej część chorych została prawdopodobnie wywieziona do Piaśnicy i tam zabita podczas zbiorowych egzekucji w listopadzie1939 r. Wynika to z treści odnalezionych zeznań świadków przesłuchanych podczas śledztw dotyczących zbrodni w Piaśnicy prowadzonych na terenie Niemiec. Do tej pory w opracowaniach historycznych nie wspominano o tej grupie ofiar" – twierdzi śledczy.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Brytyjskie linie lotnicze Jet2.com i biuro podróży Jet2holidays uruchomiły sprzedaż lotów i wycieczek z Wielkiej Brytanii na jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku.
Port Północny, najważniejsza i największa część Portu Gdańsk, usytuowana nad Zatoką Gdańską ma 50 lat.
Organizacje turystyczne z siedmiu polskich miast – Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia - podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju turystyki miejskiej.
Zbudowanie zdolności do przetrwania kryzysów i do wzrostu po nich, to najważniejsze zadanie, przed którym stoją samorządy miast w Polsce. Właśnie o tym wyzwaniu rozmawiali uczestnicy konferencji „W kierunku miejskiej rezyliencji", kończącej 11. edycję programu Eco-Miasto, zorganizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.
Są niemal o połowę tańsze, niż mieszkania sprzedawane na wolnym rynku. Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w ramach programu „Najem z dojściem do własności”. Najemcy mogą składać wnioski do połowy listopada.
Spedytorzy są jednak sceptyczni co do trwałości wzrostu popytu. Więcej optymizmu mają właściciele terminali, którzy inwestują w wyposażenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas