Aktualizacja: 09.05.2015 16:27 Publikacja: 09.05.2015 08:00
Zamek w Rzeszowie
Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski
Zamek w Rzeszowie, lasy głogowskie, a także cmentarz komunalny Pobitno w Rzeszowie – tam znajdują się szczątki potajemnie pochowanych ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych.
O badaniu miejsc potajemnych pochówków w okolicach Rzeszowa poinformował nas prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje w IPN zespołem, zajmującym poszukiwaniem ofiar zbrodni. Profesor nie chciał ujawnić, ani terminu rozpoczęcia prac, ani dokładnego miejsca. Stwierdził tylko, że planowane są one na ten rok. Podobnie jak prace na warszawskim cmentarzu na Bródnie, cmentarzu garnizonowym w Gdańsku (jesienią poprzedniego roku znaleziono tam szczątki legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka) oraz w okolicach Lublina.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Norweskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że wyśle myśliwce F-35 i systemy obrony powietrznej NASAMS do Rzeszowa, gdzie koordynowana jest międzynarodowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.
3 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Oto lista nominowanych.
Łotewskie linie lotnicze airBaltic zainaugurują 8 listopada bezpośrednie rejsy z Rzeszowa do Rygi. Przewoźnik podkreśla, że będą one wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla ukraińskich pasażerów podróżujących przez Polskę do krajów bałtyckich i Europy Północnej.
Ponad 31 milionów złotych na trzy ważne inwestycje otrzyma Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).
Po dziesięciu dniach analizy dowódca operacyjny zmienił zdanie i stwierdził, że z „dużą dozą prawdopodobieństwa” nic nie wleciało w naszą przestrzeń powietrzną. Kompromitacja?
Na terenie elektrociepłowni PGE w Rzeszowie doszło do ogromnego pożaru. Na miejsce wysłano zastępy straży pożarnej.
Dodatkowe zajęcia językowe, z matematyki, fizyki czy informatyki, ale też wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach – takie m.in. projekty będą realizowane w nowym roku szkolnym w Rzeszowie. Miasto pozyskało na ten cel ponad 11 mln zł.
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie o umorzeniu śledztwa pionu śledczego IPN w sprawie decyzji o wysiedleniu ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. Przymusowo przesiedlono wtedy głównie Ukraińców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas