Ślady po ubekach wiele lat temu zostały zatarte. Jednak dyrekcja Muzeum Oręża Polskiego, które ma siedzibę w tym budynku chce poznać historię obiektu. Apeluje do osób, które coś wiedzą na temat jego powojennej przeszłości o pomoc. Może ktoś ma np. zdjęcia pomieszczeń, w tym piwnicy Pałacu wykonane jeszcze przed remontem w latach 70.?
Pałac Braunschweigów – Brunszwickich został zbudowany przez bogatego kupca Christiana F.H. Plüddemanna, w pierwszym dwudziestoleciu XIX wieku, jako wiano dla córki Almy. Od momentu kiedy Alma poślubiła Henryka Braunschweiga – przedstawiciela jednej z najstarszych rodzin patrycjuszowskich Kołobrzegu, pałac ten nazywany jest Pałacem Braunschweigów.
Rodzina Braunschweigów, co wynika z dokumentów pochodzących od 1282 roku, związana była z warzelnictwem soli. Z czasem uzyskała szlachectwo, w tym również polskie. Szymon Brunszwicki -Braunschweig otrzymał je od króla Zygmunta Augusta w 1570 roku.
„Pałac jest przykładem wytwornej rezydencji mieszczańskiej w stylu empire, z bogatym wystrojem hallów na obydwu kondygnacjach oraz sali bankietowej na piętrze, w której między innymi odbywały się spotkania ludzi morza" – opisuje Aleksander Ostasz dyrektor Muzeum Orężą Polskiego.
Atrakcję i ozdobę tej sali stanowi plafon, czyli duże dekoracyjne malowidło sufitowe, wykonane na papierze przedstawiające rzymską boginię Florę otoczoną girlandami z kwiatów. Powstał on prawdopodobnie w latach 1816 -1818. Datę powstania dzieła potwierdziły odkryte w czasie prac konserwatorskich gazety z roku 1816, naklejone bezpośrednio na tynk i stanowiące podłoże malowidła.