Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.08.2019 22:31 Publikacja: 22.08.2019 16:04
Uścisk dłoni oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Lublinie 1939
Foto: Bundesarchiv
Rzeczpospolita : 23 sierpnia - 80 lat od podpisania układu Ribbentrop – Mołotow obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Totalitaryzmów. Ile ofiar pochłonął układ zawarty pomiędzy Związkiem Sowieckim i III Rzeszą?
Rafał Rogulski Europejska Sieć Pamięć i Solidarność: - Są próby szczegółowego policzenia liczby ofiar, ale każda będzie podana w przybliżeniu. Dużo zależy od przyjętej metody liczenia i definicji ofiary, poza tym okres kiedy należy liczyć ofiary zaczyna się umownie w roku 1939, gdy ten pakt został podpisany, ale ideologie, które do niego doprowadziły są starsze. Nie ma jednak wątpliwości, że do dzisiaj jesteśmy, w swoisty sposób, ofiarami wydarzenia z nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. Niestety znowu zaczynamy się oddalać od względnego konsensusu w ocenie tamtych wydarzeń. Historycy rosyjscy związani z Putinem dążą do rewizji sposobu myślenia o tym pakcie, także w sensie prawnym. Boli ich, że w 1989 pierwsze demokratycznie wybrane władze ZSRR przyjęły oficjalny dokument w którym pakt Ribbentrop – Mołotow nazwano bezprzedmiotowym i niezgodnym z prawem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas