Bez odszkodowania za śmierć z rąk UB

Rodzina zamordowanego przez ubeków i potajemnie pochowanego młynarza nie ma szans na zadośćuczynienie.

Aktualizacja: 08.06.2015 15:00 Publikacja: 07.06.2015 21:02

Bez odszkodowania za śmierć z rąk UB

Foto: 123RF

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok sądu okręgowego o odszkodowanie i zadośćuczynienie za pozbawienie życia Józefa Niechody, który został zabity przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim. Wnioskowała o nie rodzina zamordowanego. Swoje roszczenia oparła na ustawie z 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Sąd uznał, że nie ma dowodów, aby Niechoda prowadził świadomą działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. I to pomimo tego, że ubecy podejrzewali go o współpracę z organizacją Wolność i Niezawisłość.

Józef Niechoda po wojnie prowadził młyn w miejscowości Boćki na Podlasiu. W grudniu 1949 r. zatrzymali go funkcjonariusze UB w Bielsku Podlaskim, podstawą stał się donos, że posiada on broń.

„Funkcjonariusze rozpoczęli wobec niego śledztwo, usiłując wymóc przyznanie się do udziału w organizacji podziemnej i posiadania broni. Pod wpływem bicia przyznał się do zarzucanych czynów. Postawiony przed szefem urzędu Bronisławem Bortnowskim odwołał zeznania i powiedział, że przyznał się pod wpływem tortur" – tak pisali o nim historycy IPN w książce „Urząd Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim (1944–1956)".

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska