Z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem miejsca, gdzie spoczywa polski okręt kilka miesięcy temu wystąpiło polskie Ministerstwo Kultury do Owena Bonniciego – szefa resortu sprawiedliwości, kultury i samorządów Malty. Nasze władze oczekiwały, że zakazane zostanie nurkowanie do wnętrza wraku. Na przyjęcie takiego rozwiązania naciskali także przedstawiciele Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, które odnalazły miejsce, gdzie spoczywa Kujawiak.
Pod koniec maja do ministerstwa kultury trafiło pismo z którego wynika, że wrak został objęty ochroną jak każdy zabytek. Nie można też do niego nurkować. To wynika m.in. z tego, że znajduje się w strefie kontrolowanej przez wojsko.
Jutro na Malcie odbędzie się uroczystość w czasie której zostanie oddany hołd poległym polskim żołnierzom na ORP Kujawiak. W centrum Valetty stolicy Malty zostanie wmurowana tablica pamiątkowa, z nazwiskami 13 poległych marynarzy. Tablicę zaprojektowali i ufundowali przedstawiciele Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.
W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele polskiego rządu, Malty, Uniwersytetu Maltańskiego oraz Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Oddana zostanie salwa honorowa. Uroczystości odbędą się wieczorem w 73 rocznicę zatonięcia tego okrętu.
Przypomnijmy, że jesienią 2014 roku Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe zorganizowało ekspedycję „The Hunter for L72", w czasie której odnaleziony został wrak tego polskiego niszczyciela. ORP „Kujawiak" spoczywa kilka mil od wybrzeży Malty, na wysokości portu Valetta, na głębokości około 100 metrów. Kadłub zachował się w całości. Jego odkrycie poprzedziły lata poszukiwań archiwalnych.