Kujawiak pod szczególnym nadzorem

Leżący u wybrzeży Malty wrak ORP "Kujawiak" został uznany za zabytek i jest chroniony przez władze maltańskie. Nie można do niego nurkować.

Aktualizacja: 15.06.2015 12:54 Publikacja: 15.06.2015 12:38

ORP „Kujawiak” zatonął w czerwcu 1942 roku

ORP „Kujawiak” zatonął w czerwcu 1942 roku

Foto: Wikipedia

Z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem miejsca, gdzie spoczywa polski okręt kilka miesięcy temu wystąpiło polskie Ministerstwo Kultury do Owena Bonniciego – szefa resortu sprawiedliwości, kultury i samorządów Malty. Nasze władze oczekiwały, że zakazane zostanie nurkowanie do wnętrza wraku. Na przyjęcie takiego rozwiązania naciskali także przedstawiciele Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, które odnalazły miejsce, gdzie spoczywa Kujawiak.

Pod koniec maja do ministerstwa kultury trafiło pismo z którego wynika, że wrak został objęty ochroną jak każdy zabytek. Nie można też do niego nurkować. To wynika m.in. z tego, że znajduje się w strefie kontrolowanej przez wojsko.

Jutro na Malcie odbędzie się uroczystość w czasie której zostanie oddany hołd poległym polskim żołnierzom na ORP Kujawiak. W centrum Valetty stolicy Malty zostanie wmurowana tablica pamiątkowa, z nazwiskami 13 poległych marynarzy. Tablicę zaprojektowali i ufundowali  przedstawiciele Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele polskiego rządu, Malty, Uniwersytetu Maltańskiego oraz Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Oddana zostanie salwa honorowa. Uroczystości odbędą się wieczorem w 73 rocznicę zatonięcia tego okrętu.

Przypomnijmy, że jesienią 2014 roku Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe zorganizowało ekspedycję „The Hunter for L72", w czasie której odnaleziony został wrak tego polskiego niszczyciela. ORP „Kujawiak" spoczywa kilka mil od wybrzeży Malty, na wysokości portu Valetta, na głębokości około 100 metrów. Kadłub zachował się w całości. Jego odkrycie poprzedziły lata poszukiwań archiwalnych.

ORP"Kujawiak" służbę pod polską banderą rozpoczął 30 maja 1941 roku. W trakcie tej służby przepłynął 32 tys. mil morskich, uczestniczył w pięciu operacjach, 11 patrolach, w eskorcie czterech konwojów oceanicznych i 69 przybrzeżnych, 112 razy na jego pokładzie ogłaszano alarmy przeciwlotnicze.

Jego ostatnią misją był udział w operacji „Harpoon", w czasie której ochraniał alianckie transportowce wiozące zaopatrzenie dla Malty. Po stoczonej bitwie „Kujawiak" wszedł na minę. Zniknął pod wodą w nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku. Zginęło 13 członków załogi.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń