Aktualizacja: 05.07.2015 09:40 Publikacja: 05.07.2015 09:08
Członkowie niemieckiej formacji Selbstschutz z Bydgoszczy, którzy brali udział w mordach na polskiej ludności
Foto: Archiwum IPN
Pion śledczy IPN w Poznaniu zakończył właśnie śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości polegającej na zamordowaniu w okresie od 9 listopada 1939 r. do końca listopada 1939 r. w lasach kobylnickich koło Szamotuł, co najmniej 133 obywateli polskich, mieszkańców Szamotuł, Obornik i okolicznych miejscowości.
Prokurator w czasie prowadzonego śledztwa ustalił, że egzekucje te były zbrodniami ludobójstwa, których celem były zabójstwa osób należących do polskiej grupy narodowej. „Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż zamordowani Polacy nie popełnili żadnego przestępstwa, za które mogliby ponieść konsekwencje. Jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, iż byli Polakami" – opisuje w postanowieniu o umorzeniu śledztwa prokurator IPN.
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Na stacji Poznań Górczyn spłonęła naczepa z pralkami i kieszeniowy wagon. Zniszczone są także dwa wagony PKP Intercity.
W Poznaniu doszło do pożaru dwóch pociągów – w ogniu stanęły składy towarowy i osobowy, którym podróżowali kibice. Ogień został już opanowany, nie ma informacji o poszkodowanych.
Zasady turystyki zrównoważonej są niemal nieznane w Wielkopolsce. To może uderzyć w branżę turystyczną w regionie. Szczególnie w trudnej sytuacji jest Poznań, który żyje z organizowania konferencji i kongresów - wynika z raportu przygotowanego przy okazji konferencji „Współpraca, innowacje, turystyka zrównoważona”.
1 listopada to czas, w którym wiele osób odwiedza cmentarze w Poznaniu. Przed wyruszeniem na groby bliskich, warto sprawdzić aktualne zmiany w organizacji ruchu przy poznańskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych 2024.
Tramwaje i autobusy to często najszybszy sposób na bezproblemowe dotarcie 1 listopada na poznańskie cmentarze. Aby ułatwić pasażerom podróże, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Poznaniu w okresie Wszystkich Świętych.
- Chcę zapewnić, że Polska w Rosji działań dywersyjnych nie prowadzi - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Organizacje turystyczne z siedmiu polskich miast – Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia - podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju turystyki miejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas