Aktualizacja: 07.07.2015 11:18 Publikacja: 07.07.2015 10:52
Gen. Franco
Foto: Wikimedia Commons
Rzeczniczka rady miasta Rita Maestre poinformowała, że władze będą konsultować z mieszkańcami nowe nazwy ulic i placów - nie wiadomo jednak jaką formułę będą miały te konsultacje.
W 2007 roku hiszpański parlament przyjął prawo zakładające usuwanie symboli nawiązujących do okresu dyktatury Franco w latach 1939-1975. W ostatnich latach z ulic hiszpańskich miast usuwano m.in. pomniki Franco. Mimo to w Madrycie wciąż jest jeszcze ok. 170 ulic i placów, które nazwano na cześć urzędników reżimu generała.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Korzystanie z mieszkań w historycznym centrum Madrytu musi być ograniczone. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli się z niego wyprowadzać - planują władze miasta.
Zara to już nie tylko ubrania czy akcesoria do domu. Inditex, właściciel jednej z najbardziej znanych marek odzieżowych na świecie, uruchamia nowy projekt, który wkrótce ma stać się globalnym biznesem.
Wizz Air ogłosił dzisiaj, że doda piąty samolot do bazy na lotnisku w Krakowie i przywróci szóstą maszynę w Katowicach. Potrzebuje ich, bo zamierza uruchomić nowe trasy z tych miast.
Madryt jest drugą stolicą europejską po Paryżu, która zakazała wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Nowe regulacje będą obowiązywać od października - zapowiada burmistrz José Luis Martínez-Almeida.
Hiszpania podpisała z Ukrainą dwustronne porozumienie w zakresie bezpieczeństwa, na mocy którego w 2024 roku dostarczy Ukrainie broń wartą miliard euro.
Obraz, który kilka lat temu wyceniano na ledwie 1500 euro, okazał się dziełem barokowego mistrza, Caravaggia. Praca zostanie zaprezentowana pod koniec maja w madryckim muzeum Prado.
Iga Świątek i Hubert Hurkacz rozpoczynają rywalizację w Madrycie. Choć to turniej na kortach ziemnych, liderka rankingu nie darzy go wielką sympatią.
Madryt pozazdrościł Paryżowi dzielnicy La Défense i Londynowi Canary Wharf, zaczął budowę dzielnicy firm i biznesu, Madrid Nuevo Norte (Nowy Madryt Północ). 11 stycznia 2024 przystąpiono uroczyście do prac budowlanych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas