Westerplatte marginalizowane

Główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu wojny odbędą się w Warszawie. Westerplatte stanie się miejscem spotkania samorządowców z różnych krajów.

Aktualizacja: 28.08.2019 19:12 Publikacja: 27.08.2019 21:00

Westerplatte marginalizowane

Foto: Fotorzepa/ Piotr Wittman

W Gdańsku obchody tradycyjnie rozpoczną się 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte. Z zapowiedzi prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wynika, że do miasta mają przyjechać delegacje zagraniczne z 24 miast. Udział potwierdzili m.in.: Sadiq Khan – burmistrz Londynu, rabin Dov Hayun – wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli – sekretarz stanu z Berlina, czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będzie też Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Najprawdopodobniej w Gdańsku polskie władze państwowe będą reprezentowali premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają na festiwal „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Planowana jest rekonstrukcja walk prowadzonych na Westerplatte w 1939 r. Będzie można też zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury, zapowiada, że elementem uroczystości będzie wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte (została na nie zaproszona Aleksandra Dulkiewicz). Przez wiele miesięcy trwał spór pomiędzy resortem kultury i samorządem o to, jak zagospodarować teren walk prowadzonych w 1939 r., ostatecznie na wniosek PiS Sejm przyjął specjalną ustawę, która umożliwia m.in. przejęcie tego terenu przez państwo.

Planowane jest też otwarcie wystawy zatytułowanej „Walka i cierpienie. O obywatelach polskich w czasie II wojny światowej” i widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. 7 września odbędzie się mecz gdańskiej Gedanii z Lechią Lwów w historycznych strojach piłkarskich (miał się odbyć 80 lat temu, ale uniemożliwił to wybuch wojny). Z kolei na 17 września zaplanowano odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, a na 21 września – premierę spektaklu „Inny świat” według adaptacji książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowane są jednak poza Westerplatte.

Tego dnia rano prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem będą w Wieluniu, mieście, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez wojska niemieckie 1 września 1939 r.

Główne uroczystości z udziałem głów państw zaplanowano w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wystąpienia wygłoszą wtedy prezydenci: Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz USA Donald Trump. Motywem przewodnim ma być „pamięć i przestroga”. Przywódcy państw symbolicznie uderzą w dzwon, który zostanie darowany miastu Wieluń.

Kancelaria Prezydenta spodziewa się obecności 40 delegacji zagranicznych, czyli około 250 gości z całego świata, w tym prezydentów, premierów, szefów parlamentów, ministrów spraw zagranicznych. Na uroczystości nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta uzasadnił to tym, że prezydent Duda „zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego”. – W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy – powiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Prezydent USA przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem, a opuści Warszawę wczesnym popołudniem 2 września. Wcześniej spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście