W Gdańsku obchody tradycyjnie rozpoczną się 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte. Z zapowiedzi prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wynika, że do miasta mają przyjechać delegacje zagraniczne z 24 miast. Udział potwierdzili m.in.: Sadiq Khan – burmistrz Londynu, rabin Dov Hayun – wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli – sekretarz stanu z Berlina, czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będzie też Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Najprawdopodobniej w Gdańsku polskie władze państwowe będą reprezentowali premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak.
Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają na festiwal „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Planowana jest rekonstrukcja walk prowadzonych na Westerplatte w 1939 r. Będzie można też zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury, zapowiada, że elementem uroczystości będzie wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte (została na nie zaproszona Aleksandra Dulkiewicz). Przez wiele miesięcy trwał spór pomiędzy resortem kultury i samorządem o to, jak zagospodarować teren walk prowadzonych w 1939 r., ostatecznie na wniosek PiS Sejm przyjął specjalną ustawę, która umożliwia m.in. przejęcie tego terenu przez państwo.
Planowane jest też otwarcie wystawy zatytułowanej „Walka i cierpienie. O obywatelach polskich w czasie II wojny światowej” i widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. 7 września odbędzie się mecz gdańskiej Gedanii z Lechią Lwów w historycznych strojach piłkarskich (miał się odbyć 80 lat temu, ale uniemożliwił to wybuch wojny). Z kolei na 17 września zaplanowano odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, a na 21 września – premierę spektaklu „Inny świat” według adaptacji książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Główne uroczystości rocznicowe zaplanowane są jednak poza Westerplatte.