Aktualizacja: 07.08.2015 20:30 Publikacja: 06.08.2015 21:15
Foto: AFP
Rzeczpospolita: Otwarto Nowy Kanał Sueski. Jego budowa pochłonęła ponad 8 miliardów dolarów. Jak wygląda historia tego szlaku między morzami Śródziemnym a Czerwonym?
Dr Adam Weintrit: Kanał Sueski był budowany i przebudowywany wielokrotnie, a wszystko zaczęło się jeszcze w starożytności. Nie wiemy, który z faraonów podjął pierwsze próby budowy, ale udokumentowane są działania za czasów faraona Necho, już wówczas funkcjonowało przejście między Morzem Śródziemnym a Morzem Czerwonym. Ale to nie była ta sama droga, którą znamy jako Kanał Sueski dzisiaj.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Do prokuratury trafiło zawiadomienie NIK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy okazji wyposażenia nowego Centralnego Przystanku Historia IPN, który jest w centrum Warszawy.
Na Morzu Czerwonym zatonął masowiec Tutor, zaatakowany wcześniej przez rebeliantów Huti z Jemenu - informuje brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO). To drugi statek zatopiony przez Huti od czasu, gdy zaczęli oni regularnie ostrzeliwać statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
Ukraiński statek z polską załogą, M/V Verbena, został trafiony na wodach Zatoki Adeńskiej przez dwa pociski przeciwokrętowe wystrzelone przez rebeliantów Huti - wynika z komunikatu amerykańskiego Dowództwa Centralnego (CENTCOM).
Lotniczy przewoźnicy ładunków nadal korzystają z zamknięcia Morza Czerwonego i znacznego wydłużenia tras kontenerowców.
Hotele nad Morzem Czerwonym mają sześć miesięcy na uzyskanie „zielonego” certyfikatu potwierdzającego przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju - ogłosił minister turystyki Egiptu.
Huti wystraszyli armatorów z Morza Czerwonego, ale porty, spedytorzy i ich klienci już opanowali nową sytuację.
Przychody zarządu Kanału Sueskiego zmalały w tym roku o połowę z powodu napięcia na Morzu Czerwonym (ataki Huti) — ogłosił prezydent Egiptu
Na wodach cieśniny Bab al-Mandab, oddzielającej Afrykę od Półwyspu Arabskiego, zaatakowany został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii statek - informuje firma Ambrey, zajmująca się oceną ryzyka transportu morskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas