Aktualizacja: 07.08.2015 20:30 Publikacja: 06.08.2015 21:15
Foto: AFP
Rzeczpospolita: Otwarto Nowy Kanał Sueski. Jego budowa pochłonęła ponad 8 miliardów dolarów. Jak wygląda historia tego szlaku między morzami Śródziemnym a Czerwonym?
Dr Adam Weintrit: Kanał Sueski był budowany i przebudowywany wielokrotnie, a wszystko zaczęło się jeszcze w starożytności. Nie wiemy, który z faraonów podjął pierwsze próby budowy, ale udokumentowane są działania za czasów faraona Necho, już wówczas funkcjonowało przejście między Morzem Śródziemnym a Morzem Czerwonym. Ale to nie była ta sama droga, którą znamy jako Kanał Sueski dzisiaj.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Do prokuratury trafiło zawiadomienie NIK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy okazji wyposażenia nowego Centralnego Przystanku Historia IPN, który jest w centrum Warszawy.
Na Morzu Czerwonym zatonął masowiec Tutor, zaatakowany wcześniej przez rebeliantów Huti z Jemenu - informuje brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO). To drugi statek zatopiony przez Huti od czasu, gdy zaczęli oni regularnie ostrzeliwać statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
Ukraiński statek z polską załogą, M/V Verbena, został trafiony na wodach Zatoki Adeńskiej przez dwa pociski przeciwokrętowe wystrzelone przez rebeliantów Huti - wynika z komunikatu amerykańskiego Dowództwa Centralnego (CENTCOM).
Lotniczy przewoźnicy ładunków nadal korzystają z zamknięcia Morza Czerwonego i znacznego wydłużenia tras kontenerowców.
Hotele nad Morzem Czerwonym mają sześć miesięcy na uzyskanie „zielonego” certyfikatu potwierdzającego przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju - ogłosił minister turystyki Egiptu.
Huti wystraszyli armatorów z Morza Czerwonego, ale porty, spedytorzy i ich klienci już opanowali nową sytuację.
Przychody zarządu Kanału Sueskiego zmalały w tym roku o połowę z powodu napięcia na Morzu Czerwonym (ataki Huti) — ogłosił prezydent Egiptu
Na wodach cieśniny Bab al-Mandab, oddzielającej Afrykę od Półwyspu Arabskiego, zaatakowany został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii statek - informuje firma Ambrey, zajmująca się oceną ryzyka transportu morskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas