Uroczystości rozpoczną się 6 września mszą świętą o godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W Katedrze tej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego W Krakowie. W południe pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się apel, podczas którego składane będą wieńce, a historię WiN odczytywać będą aktorzy Joanna Pocica i Olgierd Łukaszewicz.
Instytut Pamięci Narodowej w ramach obchodów rocznicowych wydał broszurę edukacyjną „Memoriał Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych", do której wstęp napisał prof. Filip Musiał.
Jak przypominają historycy IPN 2 września 1945 r. powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, będące w prostej linii kontynuatorem dzieła Armii Krajowej. Organizatorami Zrzeszenia było pięciu oficerów podziemnej armii: płk Janusz Bokszczanin, płk Franciszek Niepokólczycki, płk Jan Rzepecki, płk Antoni Sanojca oraz płk Jan Szczurek.
Działacze WiN uznali, że w zmienionej sytuacji geopolitycznej walka o niepodległość może się rozegrać tylko na płaszczyźnie politycznej. „Dlatego główne działania były nastawione na propagandę wyborczą, ujawnianie zbrodni komunistycznych, zapewnienie niezależnej od komunistów informacji, odwoływanie się do obietnic i gwarancji Zachodu" – przypominają historycy IPN. Jednak wobec terroru sowieckiego i UB oddziały zbrojne związane z WiN ochraniały działalność polityczną i broniły ludności cywilnej przed atakami.
Przez kilka powojennych lat Zrzeszenie WiN było najważniejszą i najliczniejszą organizacją konspiracyjną. Jednym z osiągnięć Zrzeszenia było przekazanie na Zachód informacji o sfałszowanych wyborami ze stycznia 1947 r. W ramach Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej powstał „Memoriał do ONZ", w którym ujawniono informacje na temat skali terroru.