Sentymentalna wizyta noblisty

Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi w dniu 9 października 1980 r. było dla większości Polaków wydarzeniem radosnym. Dla władz PRL stanowiło jednak przede wszystkim problem, zagrożenie.

Aktualizacja: 09.10.2015 07:51 Publikacja: 09.10.2015 07:00

Wizyta Czesława Miłosza (jasny garnitur) w Stoczni Gdańskiej. 17.06.1981 r. Fot. T. Abramowicz

Wizyta Czesława Miłosza (jasny garnitur) w Stoczni Gdańskiej. 17.06.1981 r. Fot. T. Abramowicz

Foto: PAP

Nie sposób było, tym bardziej w okresie trwającego właśnie „solidarnościowego karnawału", utrzymać obowiązującego (z pewnymi wyjątkami) zakazu druku dzieł poety czy też odmówić mu prawa przyjazdu do Ojczyzny. Notabene przygotowania do niej rozpoczęto już na początku sierpnia 1980 r. w związku z napływającymi informacjami o możliwym uhonorowaniu Miłosza. Jak stwierdzano przy Rakowieckiej: „Fakt przyznania nagrody Nobla i ewentualny przyjazd do Polski Cz. Miłosza może zaktywizować elementy wrogie polityce kulturalnej [państwa], które będą podejmować próby zwiększenia swojego wpływu w środowisku i propagować wrogie treści polityczne". W związku z tym i innymi przewidywanymi zagrożeniami w MSW uznano, że „celowym byłoby podjęcie kompleksowych i różnorodnych działań politycznych, propagandowych i wydawniczych". Jednym z nich było właściwie przygotowanie przyjazdu pisarza do Polski, a także dążenie „do tego, by wizyta ta miała charakter wyłącznie literacki i wydawniczy".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama