Nauka historii na nekropolii

Rośnie popularność akcji sprzątania grobów zapomnianych bohaterów.

Aktualizacja: 30.10.2015 13:14 Publikacja: 29.10.2015 20:07

Nauka historii na nekropolii

Foto: Fotorzepa/Darek Golik

Kibic warszawskiej Legii 17-letni Mateusz kilka dni temu wraz z kolegami brał udział w sprzątaniu grobów powstańców na Wojskowych Powązkach. – Byłem tam już kolejny raz, wcześniej m.in. przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi. – Powstańcy to bohaterowie, którzy przyczynili się do naszej wolności, dlatego musimy o nich pamiętać.

Akcje sprzątania powstańczych grobów kibice Legii wymyślili już kilka lat temu. W ich ślady idą inni. Już po raz drugi mogiły powstańcze sprzątali czytelnicy Portalu Warszawskiego. – Na Facebooku zapowiedziało się co prawda znacznie więcej osób, niż przyszło, ale ci, co byli, robili to z potrzeby serca. To nasz wewnętrzny obowiązek – mówi Daniel Echaust, twórca portalu.

Także Tadeusz Płużański, szef Fundacji Łączka, która walczy o upamiętnienie wszystkich Żołnierzy Wyklętych pochowanych w kwaterze „Ł" na Wojskowych Powązkach, mówi, że młodzi ludzie chętnie angażują się w takie akcje. – Ustawiliśmy drewniane krzyże na cmentarzu i oni o nie dbają, bo wiedzą, że to obowiązek wobec pokoleń, które były przed nami. Chodzi zwłaszcza o pamięć o bohaterach, którzy nawet nie mają własnych grobów – dodaje.

Lisie Jamy to miejsce straceń we wsi Miętne niedaleko Garwolina. W okresie wojny hitlerowcy zabili tam ponad 2 tys. osób różnej narodowości. Cmentarz jest zadbany, bo opieka nad grobami wrosła w kulturę mieszkańców wsi. – Od zawsze mówiło się o wyjątkowości tego miejsca. A opieka nad grobami zawsze była obowiązkiem dzieci z pobliskiej szkoły – opowiada mieszkanka wsi. W sobotę wybiera się na leśny cmentarz. – Pewnie trzeba będzie coś poprawić przed 1 listopada i od razu zapalić znicze. Zależy mi też na tym, by dbałości o powojenne groby nauczyć mojego synka – opowiada.

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego, popularność takich akcji to efekt prawicowej zmiany klimatu, która trwa już od kilku lat. – Młode pokolenie 16–25 lat krytycznie podchodzi do braku czasu, który obserwują u rodziców, i zwraca się w kierunku wartości – jedni prawicowych, inni lewicowych – tłumaczy prof. Czapiński. Dodaje, że dla większości jednak najważniejszy jest naród i ojczyzna, dlatego czczą pamięć jej bohaterów.

Muzeum Powstania Warszawskiego nie organizuje akcji sprzątania, ale zbiórkę na renowację grobów bohaterów. – Gdy kwestujemy na cmentarzach, warszawiacy chętnie wrzucają datki, w ciągu tygodnia w sierpniu zebraliśmy blisko 70 tys. zł – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik MPW.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń