Formalnie rzeźba ta została zwrócona rządowi w wyniku porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem dzieła, który wstawił ten obiekt na sprzedaż w domu aukcyjnym Im Kinsky w Wiedniu.
Jak przypominają urzędnicy ministerstwa kultury od końca XVIII wieku, Diana znajdowała się w kolekcji króla Stanisława Augusta i była eksponowana w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. W 1940 roku podczas niemieckiej okupacji, rzeźba Houdona oraz 56 obrazów z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały wywiezionych do Krakowa, gdzie urzędował Generalny Gubernator Hans Frank.
Miejsce przechowywania popiersia pozostawało tajemnicą do czasu odnalezienia go na aukcji w Wiedniu. „Odzyskanie dzieła było możliwe dzięki współpracy resortu kultury z Art Recovery Group działającą w tej sprawie w formule pro bono. Dzięki dobrej woli dotychczasowego posiadacza popiersie DianyJeana-Antoine'a Houdona powróci do Polski" – informuje resort kultury. Oficjalna ceremonia przekazania dzieła do zbiorów Łazienek Królewskich w Warszawie odbędzie się w listopadzie.
Przypomnijmy, że Muzeum Narodowe odzyskało kilka tygodni temu obraz „Portret młodzieńca" autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego. Portret ten też został ukradziony przez Niemców w czasie wojny.
Obraz znalazł się w jednej z kilkudziesięciu skrzyń, które w październiku 1944 r. esesmani wywieźli z Muzeum Narodowego w Warszawie. Transport trafił do zamku Fischhorn w Austrii. Znalazły się tam także dzieła sztuki zagrabione na Węgrzech, w Holandii i we Francji. Z ustaleń naszych dyplomatów wynika, że w 1946 r. został on wywieziony przez amerykańskiego żołnierza Wittmanna do Stanów Zjednoczonych.